Arama

Antik Pergamon'da yaşam uluslararası arkeoloji camiasına sunuldu

3 yıl önce

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan antik Bergama kentinde (bugünkü Bergama) 1800 yıl önce yaşam konulu bir projenin sonuçları, New York Üniversitesi Antik Çağ Araştırmaları Enstitüsü aracılığıyla uluslararası arkeoloji camiasına sunulmuştur.

Antik Pergamon'da yaşam uluslararası arkeoloji camiasına sunuldu
ad image
ad image

 

Dünya (ISAW). Alman Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Felix Pirson, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Bergama'da gerçekleştirdikleri projeye, ünlü Yunan tıp doktoru, bilim adamı ve Pergamonlu filozof “Galen'in” adını verdiğini söyledi. 1.800 yıl önce yaşamış olan.

MS 2. ve 3. yüzyıllardaki yaşamın ayrıntılarını araştırdıklarını, Galen'in yazılarından ve kazı sonuçlarından faydalandıklarını belirten Pirson, Helenistik ve Roma dönemlerinde şehir merkezi ile kır, ticaret, gıda ve su temini arasındaki ilişkiyi incelediklerini söyledi. .

ISAW'da yaptıkları sunumla sonuçları dünyaya açıkladıklarını anlatan Pirson, “O dönemde yaşayanlar nasıl yemek yiyorlardı, yiyecek ve su nereden geliyordu? Bu sorular bugün Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler için geçerliliğini koruyor. Pergamon ve çevresi arasındaki ilişkiyi inceledik. O bölgede 180.000 kişinin yaşadığı düşünülüyor. Galen'den aldığımız bilgileri arkeolojik kazılarımızın sonuçlarıyla karşılaştırdık. Bu nüfusa kaynak sağlama açısından Bergama merkezinin küçük olduğunu fark ettik. Peynir ve bal gibi gıdaların başka bölgelerdeki çiftçiler tarafından üretildiğini ve merkeze alındığını düşünüyoruz. ”

Pirson, geçmişin ve günümüzün kaynak sorunlarının benzer olduğuna dikkat çekerek, “Arkeolojinin kapsamı sadece harika yapıları veya mozaikleri ortaya çıkarmak değildir. Ayrıca bugünü daha iyi anlamak ve sorunlara çözüm bulmak için yapılır. Bergama bu anlamda bizim için önemli bir örnek. Bize 1800 yıl öncesinden önemli kanıtlar sağlıyor. Ayrıca daha ilginç sonuçlara ulaşacağımızı umuyoruz. "

Pirson, Bergama'nın orta ve kırsal bölgesinin dönemin koşulları göz önüne alındığında yaşanabilecek kaynakları iyi olan ilginç bir bölge olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

Proje sonuçları

Türk ve Alman uzmanlar tarafından yürütülen projede Athena Tapınağı, Zeus Sunağı yapılarının önemi, sosyal sınıflar arası ilişkiler ve günlük yaşam koşulları hakkında bilgiler yer alıyor.

Proje, kazılarda ortaya çıkarılan iskeletlerden alınan örneklere göre dönemin hastalıkları, beslenme kalıpları ve tedavileri hakkında veriler sunuyor.

Projede, 1800 yıl önce Bergama'da bulunan termal banyoların günümüz tedavi yöntemlerine etkisi de vurgulanıyor.

Seçkinlerin 2. ve 3. yüzyıllardaki lüks yaşamlarının detayları da projenin sonuçları arasında.

ISAW ayrıca 22 Nisan'da internet üzerinden tüm arkeoloji dünyasına yönelik bir serginin yer aldığı bir konferans verdi.

Pirson tarafından verilen derste Galen'in tıp dünyasına yenilikleri, felsefi yönü, kitapları ve eski çağlardaki yaşam koşulları anlatıldı.

Ayrıca dönemle ilgili resimler, bilgilendirici notlar ve sesli anlatımlar da bir sergide sunuldu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image