Arama

Türkiye cumhurbaşkanı, Biden ile NATO zirvesinin yeni bir döneme damgasını vurduğunu söyledi

3 yıl önce

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 26 Mayıs'ta ABD Başkanı Joe Biden ile önümüzdeki ay yapılacak NATO zirvesinde yapılacak görüşmenin yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanı, Biden ile NATO zirvesinin yeni bir döneme damgasını vurduğunu söyledi
ad image
ad image

 

Erdoğan, ABD ile görüşmeden önce video konferansında yaptığı video konferansında, "ABD ile uzun süredir devam eden, köklü ve çok boyutlu ittifakımızı önemsiyoruz Zaman zaman fikir farklılıkları olsa da, ortaklığımız ve ittifakımız her türlü çıkmazın üstesinden gelmeyi başardı." Dedi. tabanlı şirket yöneticileri.

"Suriye'den Libya'ya, terörle mücadeleden enerjiye, ticaretten yatırıma, ABD ile ciddi bir işbirliği potansiyeline sahibiz" dedi.

Erdoğan, Türkiye ile ABD'nin ekonomik strateji ve ortaklık mekanizmalarını hayata geçirmesi gerektiğini belirterek, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmini hedeflediğini söyledi.

ABD'den alüminyum ve çeliğe uygulanan ek gümrük vergileri arasında daha yapıcı adımlar atmasını istedi ve Biden'in 1915 olayları hakkındaki yorumlarının ABD- Türkiye ilişkilerine ek bir yük getirdiğini belirtti .

SETimes'a verdiği demeçte, "Ülkemize yatırım yapan, istihdam yaratan ve ekonomik kalkınmamıza katkıda bulunan çok uluslu şirketlere her zaman destek verdik." Dedi.

"Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi iyileştirirken, yeni ABD yönetiminin de bizim gibi aynı iradeye sahip olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz." Diyen Erdoğan, Türkiye'nin koronavirüs salgını sırasında korumacılık ekonomi politikalarına asla başvurmadığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı, salgın sırasında diğer ülkelerde görülen tedarik zinciri aksaklıklarının hiçbirinin Türkiye'de görülmediğini söyledi. "O dönemde yatırım, istihdam, üretim, lojistik, kamu güvenliği ve sosyal destek alanlarında olumlu bir şekilde farklılaştık" dedi.

Erdoğan, Türkiye ekonomisinin 2020'de% 1,8 büyüdüğünü kaydetti - Çin'den sonra G20 içinde herhangi bir ülkenin en yüksek büyüme oranı.

Daha sonra Erdoğan, her iki ülkenin artan işbirliğini vurgulamak için 20 ABD'li şirket üst düzey yöneticisiyle bir yuvarlak masa toplantısı düzenledi. Görüşmeye  katılanlar arasında Microsoft  ve  Netflix yöneticileri de  vardı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image