Arama

Strakonikeia antik tiyatrosunda ortaya çıkan mitolojik maskeler

3 yıl önce

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 3.000 yıllık Strakonikeia antik kentinde yapılan arkeolojik kazılarda 2.200 yıl öncesine ait olduğuna inanılan taş blokları süsleyen 10 maske daha ortaya çıktı.

Strakonikeia antik tiyatrosunda ortaya çıkan mitolojik maskeler
ad image
ad image

 

Muğla'nın batısındaki Yatağan ilçesinde yer alan antik kentte, Pamukkale Üniversitesi Profesörü Bilal Söğüt başkanlığındaki ekiple çalışmalar bir yıldır devam ediyor.

Antik kent; Helenistik, Roma, Bizans, Beylik, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. 2.200 yıllık antik tiyatronun sahne binasının bulunduğu alanda taş bloklara oyulmuş mitolojik maskeler bulundu.

Kazı ekibi daha önce son iki yılda temizlik ve onarım işlemlerinin tamamlanmasının ardından sergilenen 33 maskeyi gün yüzüne çıkardı ve şimdi yeni maskelerin keşfi ile sayı 43'e ulaştı ve Strakonikeia'nın bir zamanlar tanık olduğu farklı antik dönemlere ışık tuttu.

Devlete ait Anadolu Ajansı'na konuşan Söğüt, 3.000 yıllık kentin her tarihi döneme ait izler taşıdığını söyledi.

Kentte antik döneme ait birçok yapı üzerinde çalıştıklarını belirten Söğüt, “İki yıldır aldığımız destekle antik tiyatroda çalışıyoruz. Stratonikeia ve Lagina antik kentlerinde arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları yürütüyoruz. Meydanda düzenlemeler yaptık. "

Antik tiyatroda 2.200 yıllık maskelerin bulunduğunu kaydeden Söğüt, antik tiyatroda sahne binasının bulunduğu alanda kazıların sürdüğünü söyledi.

“Önceki yıllarda yaptığımız kazılarda 33 maske bulduk. Bugün, yerin altından 10 maske daha bulundu. Bu trend ile tiyatronun tüm maskelerini bulup orjinal sırasına göre düzenleyebilecek bir konumdayız. Bu durumdan çok memnunuz ”dedi.

Strakonikeia antik tiyatrosunda ortaya çıkan mitolojik maskeler

Ortaya çıkarılan maskelerin devlet binasını çevrelediğini belirten Söğüt, "İnsanlar buraya geldiğinde tiyatronun ihtişamını ve ihtişamını daha içeri girmeden görmekten etkileniyorlar" dedi.

Böylece o dönemin zenginliğini ve ihtişamını, kültüre, sanata ve mimariye verdikleri değeri ortaya çıkarıyoruz ”dedi.

Söğüt, bu mitolojik maskelerin o dönem tiyatro gösterilerinde kullanıldığını ve antik döneme ait tanrı, tanrıça ve hayvan figürlerinin bu maskeleri süslediğini söyledi.

Şehirdeki taş hastanede antik maskeleri süsleyen taş bloğunun temizlik ve koruma çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Söğüt, çalışmalar tamamlandığında yeni maskelerin de sergiye dahil edileceğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image