Arama

'Küçük Amal' kuklası yerinden edilmiş mülteci çocuklar için yürüyecek

2 yıl önce

9 yaşındaki Suriyeli mülteci Küçük Amal'ın hayat hikayesini anlatan "Yürüyüş" projesi kapsamında hazırlanan 3.5 metre boyundaki kuklanın Birleşik Krallık yolundaki yolculuğu İstanbul'da başlayacak. Güneydoğu Gaziantep ili.

'Küçük Amal' kuklası yerinden edilmiş mülteci çocuklar için yürüyecek
ad image
ad image

 

Yürüyüş, İngiltere merkezli tiyatro ve sanat topluluğu Good Chance'in öncülüğünde ve Türkiye'nin Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ile İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından destekleniyor. İKSV) ve projenin elçileri Türk oyuncu Bergüzar Korel ve oyuncu Halit Ergenç.

Küçük Amal'ın acil bir mesajı olan “Bizi unutmayın” mesajını somutlaştıran Küçük Amal'ın kuklası, annesini aramak için sekiz ülkede 8.000 kilometre seyahat edecek ve karşılaştığı zorluklara dikkat çekecek.

Milyonlarca yerinden edilmiş mülteci çocuğu simgeleyen 3,5 metre yüksekliğindeki kukla, Türkiye-Suriye sınırına yakın Gaziantep'ten Manchester'a seyahat edecek.

27 Temmuz - 3 Kasım tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan Yürüyüş, güzergah boyunca yer alan yerleşim birimlerini ziyaret ederek halka yönelik kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları tarafından ziyaret edilecek.

Projenin sanat yönetmeni Amir Nizar Zuabi'ye göre yolculuk, iddialı bir gezici sanat ve kültür festivali.

Little Amal'ın Gaziantep'ten Manchester'a yaptığı yolculukta 65 şehirde durarak 120'den fazla etkinliğe katılarak 8 bin kilometrelik bir mesafe kat edeceğini söyleyen Zuabi, projenin mülteciler konusuna yeni bir bakış açısı getirmeyi ve mevcut algıları yeniden şekillendirmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Mültecilerin ev sahibi ülkelere kültürlerini ve dillerini zenginleştirerek katkıda bulunduklarını vurguladı.

Avrupa'nın mülteci krizine ilişkin algısının Yunanistan sınırlarında başlamasıyla bağlantılı olduğunu kaydederek, olayların mültecilerin AB bölgesine gelmesinden önce ortaya çıktığını ve bu konudaki son krizin Suriye ve komşularıyla ölçeklenebileceğini söyledi.

Projenin, 3,6 milyondan fazla yerinden edilmiş Suriyeli ile dünyanın en çok mülteci barındıran ülkesi olan Türkiye'de yolculuğuna başlamasının önemli olduğunu ve projenin, kazanılan deneyimlerle büyüyecek 8.000 kilometrelik bir etabı olan bir gösteri gibi olduğunu söyledi. yol.

SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, dünya genelinde her saniye ortalama iki kişinin yerinden edildiğini ve göçmen topluluğunun en savunmasız gruplarının çocukların olduğunu söyledi.

“Çocuklar dünya nüfusunun yüzde 30'unu ve zorla yerinden edilenlerin yüzde 42'sini oluşturuyor. 2018'den 2020'ye kadar bir milyona yakın çocuk mülteci olarak dünyaya geldi" diye konuştu.

“Dolayısıyla Küçük Amal'ın yürüyüşü, bu [mülteci] çocukların maruz kaldığı durumu en iyi temsil eden kuruluşlardan biri olacak” dedi.

İKSV Müdür Yardımcısı Yeşim Oymak, savaş, kuraklık, çevresel nedenler gibi birçok nedenden dolayı yüz binlerce insanın zorla yerinden edildiğini ve büyük acılar çekmeyi göze alarak yola çıktıklarını söyledi.

Kuruluşunun, mültecilere ve özellikle çocuklara yönelik insani bakış açısı adına projede yer aldığını da sözlerine ekledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image