Arama

Afgan aile İstanbul Havalimanı'nda 3 hafta mahsur kaldı

2 yıl önce

Afgan bir ailenin on altı üyesi, ABD birliklerinin Eylül ayına kadar kalıcı olarak çekilmesinin ardından Afgan hükümeti ile Taliban arasında kalıcı barışın sağlanmasına yönelik belirli mekanizmalar üzerinde devam eden müzakereler sırasında ülkelerinden kaçtıktan sonra üç hafta boyunca İstanbul Havalimanı'nda mahsur kaldı.

Afgan aile İstanbul Havalimanı'nda 3 hafta mahsur kaldı
ad image
ad image

 

Yetişkin, yaşlı ve bebeklerden oluşan 16 kişilik aile, 22 Haziran'da Türkiye'ye gelmesine rağmen vize düzensizlikleri nedeniyle havaalanında mahsur kaldı. havaalanında mahsur kalan bir adam.

BBC'nin Türkiye servisine konuşan aile üyeleri, Türkiye'ye vizesiz geldiklerini ve yetkililer tarafından girişlerinin reddedildiğini, ancak Taliban'dan aldıkları siyasi gerilim ve tehditlerle ilgili endişeler nedeniyle şimdi Afganistan'a geri dönmeyi reddettiklerini söyledi .

Aile, güvenlik nedeniyle adı “Ahmed” olarak değiştirilen bir aile üyesine göre, şu anda Taliban tarafından saldırı altında olan Herat şehrinde yaşıyordu.

Ahmed, Afganistan'da ABD merkezli bir uluslararası yardım kuruluşu olan Blumont için çalıştı ve bazı akrabaları daha önce ABD'ye gitmişti. Ancak bir süre sonra Taliban'dan ölüm tehditleri almaya başladılar.

Geçen ay bir yakınlarının Taliban tarafından öldürülmesi üzerine kaçmaya karar veren aile, önce Herat'tan Kabil'e, ardından hava yoluyla İstanbul'a geldi. Ama sonunda Türk vizeleri olmadığı için ülkeye kabul edilmediler ve havalimanının bir terminalinde yaşamaya başladılar.

Uluslararası koruma başvurusu yaptıklarını kaydeden aile, Afganistan'a geri gönderilmeleri halinde ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklarını ve bu nedenle İstanbul'da “yeni bir hayatın” kapısında beklemeyi tercih ettiklerini belirtiyor.

"Taliban kaçtığımızı biliyor. Geri dönersek, hepimizi öldürürler. Hiçbir şekilde ülkemize geri dönemeyiz. Etrafında bir yol yok. Ama Türkiye bizi geri göndermeye çalışıyor. Ölmek istemiyoruz” dedi Ahmed BBC Türkçe'ye.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve havalimanı idaresinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu arada, Afganistan'dan kaçan binlerce genç, daha iyi bir yaşam arayışı içinde çatışma, şiddet ve umutsuzluğu geride bırakarak Türkiye'nin doğu sınırına akın etti.

Güvenlik yetkililerine göre, her gün yaklaşık 500 ila 1000 Afgan, Taliban korkusu nedeniyle yasadışı yollardan Türkiye'ye geçiyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image