Arama

Türk e-scooter sürücülerinin yaş ortalaması 27

1 yıl önce

BinBin Scooter CEO'su Kadir Can Abdik, Türkiye'de e-scooter kullananların ortalama yaşının 27 olduğunu ve binBin Scooter'ın gün geçtikçe arttığını söyledi.

Türk e-scooter sürücülerinin yaş ortalaması 27
ad image
ad image

 

“17'den 65'e [her yaştan] insan e-scooter kullanıyor. İstanbul'da faaliyet gösteren 12 şirketten biri olan BinBin'den Abdik, 22 Kasım'da devlete ait Anadolu Ajansı'na verdiği demeçte, yaş ortalaması 27 çünkü çok yeni bir iş sektörü.

 

“Segway” modeli, dünyadaki ilk e-scooter'dı ve 2001 yılında küresel pazara sunuldu. Ancak yüksek fiyatları, e-scooter'ların 2017'de ABD pazarına girmesinin 16 yıl sürmesine neden oldu.

 

Abdik, "E-scooter şirketleri Türkiye'de iki buçuk yıldır faaliyet gösteriyor" dedi.

 

Araç ilk olarak üniversite kampüslerinde kullanıldı . “Ancak pandemi her şeyi değiştirdi. Fatih ve Üskidar ilçelerinde ve İstanbul Havalimanı'nda faaliyete başladık” dedi.

 

Pandemi nedeniyle insanlar toplu taşıma araçlarını kullanmamayı tercih edince e-scooter'a ilgi arttı.

 

Now apart from Istanbul, people can access an e-scooter in six more provinces, İzmir, Konya, Eskişehir, Kayseri, Antalya and Samsun.

 

Türkler de yerlere daha hızlı ulaşmak istedikleri için e-scooter'ı tercih ediyor.

 

Abdik, Almanya'da bir aracın günde ortalama 26 kilometre yol kat ettiğini söyledi. "Türkiye'de bu sayı 12. Böylece insanlar ulaşım aracı olarak e-scooter kullanmaya başladılar."

 

PTT başta olmak üzere birçok kurum çalışanlarının e-scooter kullanmasına izin vermeye başladı.

 

“Eskiden gönderileri teslim etmek için çalışırdım. Dört aydır e-scooter kullanıyorum. Öncelikle zamandan tasarruf ediyorum. İkinci olarak, e-scooter'lar çevre dostudur” diyor posta taşıyıcısı Ender Sakal.

 

“Trafikte vakit kaybetmeden e-scooter ile teslimat yapıyoruz. PTT'nin bir diğer postacısı Münüre Arıcan, "İnsanlar bizi araçlarda gördüklerinde iyi tepki veriyorlar" dedi.

 

E-scooter kullanımına ilişkin yönetmelik yedi ay önce Resmi Gazete'de yayımlandı.

 

Resmi verilere göre şu ana kadar elektrikli araçları düzensiz kullandıkları için yaklaşık 253 kişiye 157 bin lira (14 bin dolar) para cezası verildi.

 

Çoğu e-scooter sürücüsü kaza yaptığında haklarını bilmiyor. “İşe giderken e-scooter kullanıyorum. İstanbul'da e-scooter sürücüsü olan Rıdvan Yeşilçeçen, "Motosikletliler çok fazla şerit değiştiriyor ve başımıza bela oluyor" dedi. "Hiç kaza yapmadım ve o zaman ne yapmam gerektiğini bilmiyorum" diye ekledi.

 

“Tazminat konusunda çok hassasız. Müşterilerimiz kaza yaptığında tüm masrafları biz ödüyoruz” dedi.

 

Yönetmeliklere göre, 15 yaşından büyük herkes, varsa bisiklet parkurlarında ve ayrıca hız sınırının saatte 50 kilometrenin altında olduğu şehir içi yollarda e-scooter'a binebilir.

 

Bir yolun bir şeridinde ikiden fazla e-scooter'ı yan yana kullanmak ve dikkatsizce hareket etmek yönetmeliğe göre yasaktır .

 

Yasaklar ayrıca, kamu düzenini bozacak, özel mülkiyeti ihlal edecek ve araçların, yayaların, engellilerin veya hareket kabiliyeti kısıtlı kişilerin güvenli ve bağımsız hareketini önleyecek şekilde park etmeyi de içerir.

 

Yönetmelik ayrıca birden fazla kişinin aynı anda e-scooter'a binmesini ve araçta kişisel olmayan eşya taşımasını da yasaklıyor.

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image