Arama

Evli kadınların kızlık soyadını kullanabilmesi

1 yıl önce

Anayasa Mahkemesi, Medeni Kanun'da kadının evlendikten sonra kocasının soyadını almasına ilişkin hükmü eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti.

Evli kadınların kızlık soyadını kullanabilmesi
ad image
ad image

 

Dokuz ay sonra yürürlüğe girecek olan bu kararla, kadınların evlendikten sonra sadece bekar soyadlarını kullanmak için dava açmasına gerek kalmayacak.

 

İstanbul 8. Aile Mahkemesi, 'Kadın evlendiğinde kocasının soyadını alır; ancak, bir erkeğin doğumda aldığı soyadını kullanmasının mümkün olduğu gerekçesiyle, evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus müdürlüğüne yazılı başvurusu ile kocasının soyadından önce eski soyadını kullanabilir. hayatı boyunca kadına aynı hakkı tanımamak eşitlik ilkesiyle bağdaşmaz.

 

Mahkeme, başvuruyu değerlendirerek Medeni Kanun'un 187. maddesindeki hükmü iptal etti.

 

Daha önce, bir kadının evlilik öncesi soyadını ancak evlilikten sonra kocasının soyadının önünde kullanabileceği, erkeğin ise evlilikten sonra yalnızca kendi soyadını kullanabileceği, dolayısıyla evli olan eşler arasında cinsiyete göre farklı muamele yapılabileceği öngörülüyordu. nispeten benzer bir durum.

 

Nüfus kayıtlarında karışıklığın önlenmesinde ve nesep tespitinin sağlıklı bir şekilde yapılmasında kamu yararının bulunduğu, ancak kişilerin kimlik numaralarına sahip olduğu ve bilgi teknolojilerinden yararlanılarak nüfus sicil hizmetlerinin verildiği belirtilmiştir.

 

Karar Resmi Gazete'de de yayımlandı.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image