Arama

Erdoğan, nükleer santralin 60 yıllık tarihini gençlere anlattı

1 yıl önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Türkiye'nin 60 yıllık hayalini, 27 Nisan'da Mersin'deki ülkenin ilk Akkuyu Nükleer Santrali'ne nükleer yakıt ulaştırarak gerçekleştirdiğini söyledi. dünyanın önde gelen nükleer enerji teknolojisine sahip bir ülke.

Erdoğan, nükleer santralin 60 yıllık tarihini gençlere anlattı
ad image
ad image

 

Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı bir mesajla, Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir'in online katılımıyla düzenlenen törenle anılan Akkuyu Nükleer Santrali'ne yakıt ikmalinin önemine gençlerin dikkatini çekti. Putin.

 

Santralin 27 Nisan'da nükleer tesis statüsüne kavuştuğunu söyleyen Erdoğan, bu başarıdan tüm ülkenin gurur duyduğunun altını çizdi.

 

“Ama neden 60 yıl [sürdü]? Sana bunu söylememe izin ver. Türkiye'nin nükleer enerji yolculuğu 1956'da merhum [Başbakan Adnan] Menderes tarafından başlatıldı. Ancak Türkiye'nin kalkınmasına yönelik diğer girişimler gibi bu da 1960 askeri darbesiyle kesintiye uğradı” dedi.

 

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin bir Avrupa ülkesinin işbirliğiyle bir sonraki nükleer santral kurma girişiminin, o dönemde hükümetin 100 milyon doları bulamaması nedeniyle başarısız olduğunu söyledi.

 

Türkiye'nin bu gecikme nedeniyle sadece zaman değil, milyarlarca doları da boşa harcadığını söyleyen Erdoğan, “Daha da önemlisi enerji güvenliği ve bağımsızlık açısından büyük bir fırsat heba edilmiş oldu. 2010'da imzaladığımız anlaşmayla bu kaderi değiştirdik” dedi.

 

“Akkuyu Nükleer Santrali tam kapasite ile çalışmaya başladığında 35 milyar kWh üreterek ülkemizin elektrik ihtiyacının yüzde 10'unu karşılayacak. Ülkemizin nükleer enerji alanındaki kalifiye eleman ihtiyacını da karşılayacaktır” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu nükleer santralin kazanımlarından en çok bu ülkenin gençlerinin yararlanacağını kaydederek, “Sizi seviyor ve güveniyoruz. Sizleri aydınlık geleceğimizin mimarları olarak görüyoruz. Yüzyıl Türkiye'sinin sizler için yaratılması için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Yüksek güvenlik önlemleriyle taşınan akaryakıt

 

Rusya'dan yüksek güvenlik önlemleriyle getirilen uranyum peletlerinden oluşan nükleer yakıt, komşu ildeki Adana Havalimanı'na ulaştı.

 

Üç kamyona yüklenen uranyum peletleri Akkuyu NGS'ye nakledildi.

 

Koruyucu kaplarında taşınan ve sürekli radyasyon ölçümleri yapılan peletlerin her biri 4,5 gram ağırlığında.

 

Nükleer yakıt, yanan kömürden elde edilen enerjiden 90.000 kat daha fazla enerji üretebilir.

 

Şu anda taze yakıt statüsündeki bu uranyum peletleri elleçlenebilir ve herhangi bir güvenlik riski oluşturmaz. Ancak olası zararları önlemek için koruyucu içinde tutulmaktadırlar.

 

Tesiste yakıt ile bir dizi deneme, test ve sertifikasyon çalışması yapılacaktır.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, nükleer santralin bir yıl içinde faaliyete geçeceğini söyledi.

 

Dönmez, bu yakıtların şu anda "atıl durumda" olduğunu belirterek, yakıtlar devreye girdiğinde devreye alınacağını sözlerine ekledi.

 

Santralin yapısı büyük ölçüde tamamlanırken, dört reaktörün de inşaatı devam ediyor.

 

Anlaşmaya göre, ülkenin hedeflediği bir yıl içinde ilk reaktörün devreye alınmasının ardından diğer üç reaktör de birer yıl arayla devreye alınacak.

 

Yani dört reaktörün aynı anda tam kapasite çalışması dört yıl sürecek.

 

Santral, 9 büyüklüğündeki depreme dayanacak şekilde inşa edilirken, güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

 

İnşaat sürecinde uçak kazaları da dahil olmak üzere tüm senaryolar dikkate alınmış ve değerlendirilmiştir.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image