Arama

Akar; Suriye rejimi Türkiye ile işbirliğine yakın

1 yıl önce


Akar; Suriye rejimi Türkiye ile işbirliğine yakın
ad image
ad image

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ve İran'ın arabuluculuğunda devam eden normalleşme sürecinde Suriye rejiminin Türkiye ile 3,6 milyon Suriyeli mültecinin anavatanlarına dönüşü ve güvenlik konularında işbirliği yapabileceğine dair olumlu işaretler olduğunu söyledi. .

 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hafta sonu televizyonda verdiği röportajda, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ile Rus ve İranlı mevkidaşlarının yanı sıra dört ülkenin istihbarat şeflerinin de katılımıyla Moskova'da yaptığı son görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

 

“Suriye savunma bakanı ile 11 yıl sonra ilk kez bir araya geldik. Önemli bir toplantıydı. Diyalog anahtarıdır. İki taraf da bunu kabul ediyor. Akar, "Her şeyi bir anda çözmek elbette mümkün değil" dedi.

 

Akar, muhataplarına Türkiye'nin asıl amacının sınırlarında terörle mücadele etmek ve milyonlarca vatandaşının hayatını korumak olduğunu söylediğini belirtti.

 

“Doğal olarak tarafların maksimalist talepleri olabilir ama biz bunları makul hale getirmeye çalışıyoruz. Batı Fırat'tan çekilmemizin sonucu ne olacak? Şu anda Suriye'nin üçte biri terör örgütlerinin kontrolünde" dedi.

 

Rejime, onlara karşı hiçbir muhalif duruşumuzun olmadığını söylüyoruz. Bizim tek derdimiz teröristlerle mücadeledir” dedi.

 

Suriyelilerin dönüşü

 

Akar, bir diğer konunun da Suriyelilerin memleketlerine dönüşü olduğunu anlattı. “Türkiye'ye gelenler rejimin baskısından kaçtı. Eve döneceklerse, bu gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde olmalıdır. Dolayısıyla rejim bunu sağlamalıdır” dedi.

 

Şam'ın bunun farkında olduğunun ve muhalifler için defalarca af çıkardığının altını çizen bakan, “Rejimin duruşu oldukça objektif. Sonunda evlerine dönecekler. Önemli olan evlerine rahat bir şekilde dönebilmeleri için güvence verilmesi. Rejimin işbirliğine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bazı noktalarda anlaşmaya varıldı.”

 

Askeri operasyonlar devam edecek

 

Rusya'nın Suriye'nin kuzeyinde YPG ile diyaloğu sürdürmesine ilişkin bir soru üzerine Akar, bunun Moskova'ya bağlı olduğunu ancak Ankara'nın bu örgütün PKK'dan hiçbir farkı olmadığını yineledi.

 

Akar, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nın ardından 2019'da Suriye'nin kuzeyinde 30 kilometre derinlikte güvenlik bölgesi oluşturulması için Rusya ve ABD ile ayrı anlaşmalar imzaladığını hatırlattı.

 

“Orada hassas bir denge var. Taleplerimizi söylüyoruz ve onlardan [Rusya ve ABD'den] önlem almalarını istiyoruz. Suriye ve Irak'ta teröristlere yönelik askeri operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Her türlü tedbiri almaya kararlıyız” dedi.

 

Teröristlere bazı ülkeler tarafından destek verildiğini yineleyen Akar, “Biz bu ülkelere 'Ne verirseniz verin bu örgütün sonu geliyor' diyoruz. Bunu her zaman söyleyeceğiz ve bu örgütün [YPG] bize karşı tehdit oluşturmasına izin vermeyeceğiz.”

 

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image