Arama

72 yıl sonra yeniden yapılan Türkiye'nin ilk uçak fabrikası

1 yıl önce

1950 yılında üretimi durdurulan Türkiye'nin ilk uçak fabrikası, 72 yıl sonra yeniden yapılacak.

72 yıl sonra yeniden yapılan Türkiye'nin ilk uçak fabrikası
ad image
ad image

 

1950 yılında faaliyetlerine son verilen İç Anadolu ili Kayseri'de ülkenin ilk uçak fabrikası olarak kurulan TOMTAŞ'ın yeniden canlandırılması için ilk adım atıldı.

 

Uçak üretimi ve modernizasyonunun fabrikada yapılması planlandı.

 

Projenin hayata geçmesi için büyük çaba sarf eden isimler arasında yer alan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bu emeği bir başarı hikayesine dönüştüreceğiz" dedi.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, ASFAT, TOMTAŞ Yatırım ve Erciyes Teknopark ile MÜSİAD Kayseri'nin ortak yatırımıyla TOMTAŞ Havacılık ve Teknoloji Şirketi kurulacak.

 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk yıllarında İsmet İnönü liderliğindeki hükümet, cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri doğrultusunda bir uçak fabrikası kurmaya karar verdi.

 

Uçak şirketi 6 Ekim 1926'da Kayseri'de kuruldu.

 

ABD'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra başlattığı Mareşal yardımı çerçevesinde ABD tarafından Türk Hava Kuvvetleri'ne çok sayıda uçak bağışlandı. Kayseri Uçak Fabrikası, ABD'nin hibe ettiği ve ucuza tedarik ettiği uçaklar nedeniyle 1950 yılında Kayseri Hava İkmal ve Bakım Merkezi'ne dönüştürüldü. 1941'de uçak üretiminin durdurulmasının ardından 1950'de resmen kapatıldı.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image