Arama

Yurtdışında hizmet pasaportu olan 804 Türk dönmedi

3 yıl önce

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , 28 Nisan'da hizmet pasaportu ile yurt dışına seyahat eden toplam 804 kişinin pasaport izinlerinin sona ermesine rağmen Türkiye'ye dönmediğini söyledi.

Yurtdışında hizmet pasaportu olan 804 Türk dönmedi
ad image
ad image

 

Soylu, özel yayıncı NTV'ye verdiği demeçte, bu kişiler hakkında soruşturma yürütüldüğünü söyledi. 

Bakan, 2018 yılında nüfus idaresinin yeni pasaport çıkarmaya başlamasının ardından hizmet pasaportuyla yurt dışına gidenlerin sayısının 109 bin olduğunu kaydetti.

Belediyelerden toplam 2.872 kişinin bu pasaportlarla organizasyonlarda grup olarak yurt dışına gittiğini belirtti.

Soylu, 2000-2018 yılları arasında bu işlemler emniyet bünyesinde yapılırken toplam 7.557 kişiye hizmet pasaportu verildiğini belirterek, bu süreçte kimsenin gelip gelmediğini kontrol etmenin ve görmenin kendilerinin görevi olduğunu kaydetti.

Soylu, “Son 6-7 ayda hizmet damgalı pasaport talebinde bulunan 4.496 kişi valilerimiz tarafından reddedildi” dedi.

"Gri" pasaport olarak da bilinen hizmet pasaportları, sahiplerine resmi ziyaretlerde belirli ülkelere vizesiz seyahat etme gibi bazı avantajlar sağlar.

Son zamanlarda Balıkesir, Adıyaman, Burdur, Yozgat, Şanlıurfa ve Ordu illerindeki altı ilçe belediyesinde, bu belediyelerin hizmet pasaportu almalarına yardım ederken kuralları ihlal edip etmediklerini araştırmak için soruşturmalar başlatıldı.

Bakan, bu belediyelerin yurtdışında “folklor dans organizasyonları”, “kültür gezileri” ve “gençlik programları” için STK'larla işbirliği protokolleri imzaladığını ve belediye yetkilisi olmayan kişilere hizmet pasaportu düzenlediğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image