Arama

Yeni Libya birlik hükümeti Türkiye'ye ilk ziyareti gerçekleştirdi

3 yıl önce

Libya Başbakanı Abdul Hamid Mohammed Dbeibah ve bir bakanlar heyeti, geçen ay göreve başladığından bu yana Türkiye'ye ilk ziyaretlerini 12 Nisan'da gerçekleştirdi.

Yeni Libya birlik hükümeti Türkiye'ye ilk ziyareti gerçekleştirdi
ad image
ad image

 

İki günlük ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dbeibeh, Türkiye- Libya Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin Ankara'daki ilk toplantısına 12 Nisan'da başkanlık etti.

Konsey toplantısı öncesinde Türk ve Libyalı bakanlar ikili görüşmeler yaparken Erdoğan, Libya başbakanını resmi törenle karşılayarak baş başa görüşme yaptı.

Erdoğan, daha sonra düzenlediği bir basın toplantısında, Türkiye'nin Libya'ya desteğinin başkent Trablus'un düşmesinin yanı sıra darbeciler tarafından daha fazla katliamın önlenmesine yardımcı olduğunu ve ateşkes sağlanmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Ülkedeki son çatışmaya atıfta bulunarak, "Libya'daki meşruiyeti, hakları ve adaleti yerine darbecilerin ve darbenin tarafını tutanlar, katliamlarda müttefikti." Dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin önceki meşru hükümete verdiği gibi Libya Milli Birlik Hükümeti'ne de tüm desteği vermeye devam edeceğini söyledi.

"Türk özel sektörünün Libya'ya dönüşünü hızlandırmak için adımlar atıldı." Diyen Erdoğan, Türkiye 'nin Salı günü Libya'ya 150 bin doz COVID-19 aşısı da teslim edeceğini sözlerine ekledi.

Kasım 2019'da imzalanan deniz yetki alanlarına ilişkin bir Türk-Libya anlaşmasının her iki ülkenin ulusal çıkarlarının korunmasına yardımcı olduğunu vurguladı.

Erdoğan ayrıca uluslararası toplumu, seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık'ta yapılabilmesi için Libya'ya gerçek destek vermeye çağırdı.

Görüşmelerin ardından ortak açıklama

İkili görüşmelerin ardından yayınlanan Türkiye-Libya ortak bildirisi, Libya genelinde egemenlik, bağımsızlık, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğin korunmasının önemini teyit etti.

Açıklamada, Libya'nın tek meşru liderlik yapısının seçimlerle seçilen Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümeti olduğu belirtildi.

Açıklamada, Libya'nın planlandığı gibi 24 Aralık'ta seçimlere götüren siyasi bir süreci yürütme konusundaki koordineli kararlılığını da ilan etti.

Ortak bildiride, Türkiye'nin Libya'da kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkes kurulması ve sürdürülmesine yaptığı katkıların önemi vurgulandı.

Açıklamada, partilerin haklarını güvence altına almak için Doğu Akdeniz'de diyalog ve işbirliğini desteklemek için bölgesel bir konferans düzenlemenin önemi de vurgulandı.

Libyalı mevkidaşı ile görüşmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Libya ile petrol ve doğalgaz başta olmak üzere işbirliği geliştirme kararı aldıklarını tweetledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Libya İskan ve Kalkınma Bakanı Abubekir Muhammed El-Gawi ile görüştüklerini söyledi. Ülkeler arası ilişkilerin geliştirilmesini ve çevre ve şehircilik alanlarında artan dayanışmanın tartışıldığını söyledi.

“Türkiye ve aralarında TOKİ Başkanlığı'nın da bulunduğu güçlü kurumlarımız, Libya'nın yeniden yapılanma sürecinde özel sektörümüzle gerekli yatırımları yapmaya hazırız” diye tweet attı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Birlik Hükümeti Dışişleri Bakanı Najla el-Mengush ile bir araya geldi, Çavuşoğlu tweet atarak, Türkiye ile Libya arasındaki dostluk ve işbirliğini güçlendirme konusundaki ortak kararlılıklarını vurguladıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, “Bu tarihsel süreçte kardeş Libya'ya desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Libya ekonomi ve ticaret bakanı ve Libya'nın planlama bakanı ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, "Türkiye, tüm kaynakları ile, Libya'nın ekonomik kalkınma çabalarına sahip çıkmaya devam edecektir." Dedi.

2013 yılında Türkiye ile Libya arasındaki ticaret hacminin 3,6 milyar dolar olduğunu hatırlatan Erdoğan, 2020 itibarıyla yine 3,6 milyar dolar seviyesine ulaştığını görmekten memnuniyet duyduklarını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Libya Maliye Bakanı Khalid Al-Mabrouk Abdullah ile de bir araya geldi.

Türkiye, Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa tarafından desteklenen doğu merkezli Libya Ulusal Ordusu'na (LNA) karşı Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (GNA) desteklemişti.

Ankara 2019 yılında Doğu Akdeniz'de UMH ile bir deniz sınır belirleme anlaşması ve Türkiye'nin Trablus'a askeri danışmanlar ve eğitmenler gönderdiği bir askeri işbirliği anlaşması imzaladı. Ankara ayrıca, UMH'nin geçen yıl Trablus'a yönelik bir LNA saldırısını engellemesine yardımcı olmak için askeri personel gönderdi.

Trablus ile Ankara arasındaki denizcilik anlaşmasına karşı çıkan Yunanistan, geçen hafta anlaşmanın iptal edilmesi yönünde çağrıda bulundu. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, 6 Nisan'da Yunanistan'ın Libya büyükelçiliğini yeniden açtı.

Libya'nın yeni birlik hükümeti, güçlü adam Muammer El Kaddafi'nin devrilmesi ve öldürülmesinden bu yana ülkeyi saran yıllar süren iç savaşın ardından sorunsuz bir iktidar geçişini tamamladıktan sonra doğu ve batı bölgelerini yöneten iki savaşan taraftan 15 Mart'ta yemin etti. 2011.

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki bir süreçle seçilen Libya başbakanı, UMH ile Türkiye arasındaki ekonomik anlaşmaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image