Arama

Yarık damak biberonu nasıl kullanılır?

3 yıl önce

Dudak damak yarıklı bebeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, hem gelişimleri hem de erken dönemde ameliyat olmaları açısından büyük önem taşıyor. Yarık damak sorunu olan bebeklerin sağlıklı beslenebilmesi için pek çok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden birisi olan yarık damak biberonu ile ilgili önemli bilgileri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Ağır anlattı.

Yarık damak biberonu nasıl kullanılır?
ad image
ad image

 

Yarık Damak Biberonu Nedir?

Yarık damaklı bebeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanan biberonlara yarık damak biberonu adı verilmektedir. Klasik biberon tasarımlarından farklı olarak hava girişini önleyen bir valfe sahip olan, aynı zamanda içerisinde bulunan emniyet mekanizması ile süt akışının kontrol edildiği biberonlar yarık damak biberonu olarak bilinir. Bu biberonlar beslenme anında sütün genze, burun boşluğuna ya da boğaza kaçmasını engellemek için özel olarak tasarlanmıştır. Yarık damaklı bebeğin, anneden emmesi mümkün olmayacağı için biberon kullanması gerekir. Bu biberonlar tasarımları sayesinde gaz ve kolik oluşumunun azalmasına yardımcı olur.

 

Yarık Damak Biberonu Kullanımı

 

Yarık damak biberonu kullanımı diğer biberonlar ile benzerdir. Sadece biberonun yerleşiminde bebeğin ağız yapısının ve nasıl konforlu beslendiğinin belirleyici olması gerekir. Yarık damaklı bebeklerde beslenme esnasında dike yakın tutmaya dikkat edilmesi, mola verilmesi ve ağzın normale kıyasla daha sık temizlenmesi gerekir. Yarık damak biberonu kullanıldığında beslenme daha konforlu ve kontrollü olabileceğinden eğer bebek anne memesinden beslenemiyorsa biberon tercih edilir.

 

Biberon ile beslenmede bebeğin minimum 60 derecelik bir açı ile dike yakın şekilde durması beslenmenin kolaylaşmasını sağlar. Biberonun ucundaki emzik, yarığın olmadığı tarafa yerleştirilmelidir. Eğer yarık tam ortadaysa doku bütünlüğünün korunduğu taraf tercih edilmelidir. İki taraflı damak yarıklarında ise emziğin yanak ve diş eti aralığında kalması sağlanmalıdır.

 

Yarık Damaklı Bebeklerin Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Dudak ve damak yarığı olan bebeklerin beslenmesinde, diğer bebeklerden daha özenli olmak gerekir. Bu bebekler normalde daha az süt emebildikleri için annelerin mutlaka süt pompalaması ve gerektiğinde kısa aralıklarla bebeklerini beslemeleri gerekebilir. Bu sayede beslenmelerine destek olmaları, gelişim süreçleri açısından oldukça önemlidir.

 

Prof. Dr. Hakan Ağır

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

https://www.dudakdamakyariklari.com/

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image