Arama

Türkiye, Hafter güçlerinin yük gemisini alıkoymasına çarptı

3 yıl önce

Türkiye Dışişleri Bakanlığı 8 Aralık'ta Libya'nın Misrata limanına ilaç taşıyan bir Türk gemisinin Libyalı savaş ağası Halife Haftar'a sadık güçler tarafından alıkonulmasını kınadı.

Türkiye, Hafter güçlerinin yük gemisini alıkoymasına çarptı
ad image
ad image

 

Hafter güçleri, günün erken saatlerinde gemiyi ve aralarında 9 Türk vatandaşı olmak üzere 17 mürettebatını talimatlara uymadıkları gerekçesiyle gözaltına aldı. Gemi de para cezasına çarptırıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında bu uygulamayı kınadı ve geminin planlanan yolculuğuna devam edebilmesi için derhal adımların atılması gerektiği belirtildi.

Hafter ve milislerinin, Libya'da BM öncülüğünde Türkiye ile Libya halkı arasındaki siyasi sürecin ilerlediği bir dönemde bile agresif duruşlarını sürdürdükleri belirtildi.

Açıklamada, Libya'da Türk çıkarları hedef alınırsa bunun ciddi sonuçları olacağı ve bu unsurların meşru hedefler olarak kabul edileceği vurgulandı.

Hafter'in sözcüsü Ahmed el-Mismari, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sahibinin Türk olduğu belirtilen Jamaika bandıralı ticari kargo gemisi Mebruka'nın Hafter milisleri tarafından yakalandığını söyledi. Milisler, geminin yasak bölgeye girdiğini ve çağrılara yanıt vermediğini ve Ras al-Hilal limanına çekildiğini iddia etti.

Al-Mismari, geminin "denizcilik kurallarını ve yasalarını ihlal ettiği için soruşturulduğunu ve denetlendiğini" sözlerine ekledi.

El-Hadath televizyon kanalına da Misrata'ya götürülecek ilaçların yüklü olduğunu ancak yasak bölgeye girdiğini söyledi.

Gemiyi aradıklarını ancak yanıt almadıklarını iddia eden Mismari, "Gemiye teknelerle yaklaştık ve bindik" dedi.

Kaptan prosedürlere uymadığını ve geminin izinsiz olarak yasak bölgeye girdiğini belirterek, gemide silah bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı'nın edindiği bilgiye göre mürettebatın durumu iyi.

Kaynaklar, prosedürün bölgedeki diğer gemilere uygulandığını, ancak hiçbir gemiye el konulmadığını ve yanlış bölgeye girme cezası öngörüldüğünü söylediler.

Libya, 2011'de son hükümdar Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana iç savaşla parçalandı.

Başkent Trablus'ta bulunan ve şu anda Başbakan Fayez al-Sarraj liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti, BM önderliğindeki bir anlaşma kapsamında 2015 yılında kuruldu, ancak Hafter'in askeri saldırısı nedeniyle uzun vadeli siyasi çözüm çabaları başarısız oldu. .

Türkiye tarafından da desteklenen El-Sarraj hükümeti, BM tarafından Libya'nın meşru otoritesi olarak tanınmaktadır.

Trablus, Nisan 2019'dan bu yana binlerce cana mal olan bir çatışmada Hafter'in milisleriyle savaşıyor.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image