Arama

Türkiye ekonomik bir maliyetle kendi gazını üretecek

3 yıl önce

Karadeniz'de yeni keşfedilen doğalgazın üretim maliyetinin ithal kaynakların maliyetinden çok daha ekonomik olacağını söyleyen Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez, yakın gelecekte daha fazla gaz bulgusu keşfetmeyi umduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomik bir maliyetle kendi gazını üretecek
ad image
ad image

 

23 Eylül'de AA muhabirine verdiği röportajda Dönmez, “Hesaplamalarımıza göre bugünün şartlarında ithal ettiğimiz gaza göre çok daha ekonomik bir şekilde gaz üreteceğiz” dedi.

Türkiye , Ağustos ayında Karadeniz açıklarında 320 milyar metreküplük doğalgaz sahası bulduğunu açıkladı ve rezervin Sakarya Doğalgaz Sahası'nda benzer iki katmanda daha fazla potansiyel içerdiğini tahmin etti. Türkiye, doğal gazının neredeyse tamamını Rusya, İran ve Azerbaycan gibi bölgesel kaynak ülkelerden yıllık 40 milyar dolardan fazla ödeyerek ithal ediyor.

Sakarya Gaz Sahası'ndaki çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü ve Ekim ayı ortasında daha kesin rakamların açıklanacağını belirten Bakan, “Tüm mühendislik çalışmalarını bitirmeden halkımızla herhangi bir haber paylaşmıyoruz. Bunları bitirir bitirmez yapacağız. "

Bakan, hükümetin Karadeniz'in yanı sıra Akdeniz'de yeni gaz buluntuları konusunda umutlu olduğunu söyledi. “Nihai hedefimiz, ülkemizin enerji bağımlılığını sona erdirmektir. Güçlü bir ekonomi için çok önemli. "

Sonunda gaz fiyatlarının düşeceğini öngören Dönmez, Türkiye'nin öncelikle 2023 yılına kadar gazını sisteme entegre etmesi gerektiğini söyledi.

[HH] Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumu uluslararası hukuka uygun

Türkiye'nin Akdeniz'deki hidrokarbon faaliyetlerinden bahseden Dönmez, Türkiye'nin yasal konumunun uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi. “Türkiye Petrolleri için ruhsatlı alanlarda çalışmalarımız devam edecek. Kimsenin haklarını ve menfaatlerini gözümüzde tutmuyoruz, ancak hiç kimse bizim haklarımıza sahip çıkmamalı. "

Yunanistan'ın bölgedeki maksimalist politikalarını şiddetle eleştiren Dönmez, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de en uzun kıyı şeridine sahip ülke olduğuna ve bir ülkenin kıta sahanlığının belirlenmesinde parametrelerden biri olduğuna işaret etti.

“Sadece 9 veya 10 kilometre karelik bir ada olan Meis Adası için de benzer bir hak istiyor. Bununla 40.000 kilometrekarelik bir alanı kontrol etmek istiyor ve 'Buraya giremezsiniz' diyor. Adaların karasularına da saygı duyduğumuzu söylüyoruz ama Türkiye'nin uluslararası hukuk açısından da hakları var ”dedi.

Dönmez, uluslararası mahkemenin Fransa lehine karar verdiği 1970'lerin sonunda Fransa ve İngiltere'nin Kanal Adaları nedeniyle karşı karşıya geldiğini hatırlattı.

“Fransa o dönemde Türkiye'nin bugünün tezini savundu. İngiltere bugünün Yunanistan'ı konumundaydı, ancak mahkeme adaleti sağladı. Bu karar bir örnek teşkil ediyor ”dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image