Arama

İsrail elçisi Erdoğan'ın eleştirisi üzerine UNGA'dan ayrıldı

3 yıl önce

BM Genel Kurulu toplantılarına bizzat katılan İsrail'in BM elçisi , Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'e sert eleştiriler içeren konuşması sırasında salondan çıktı .

İsrail elçisi Erdoğan'ın eleştirisi üzerine UNGA'dan ayrıldı
ad image
ad image

 

Büyükelçi Gilad Erdan, Erdoğan'ın önceden kaydedilmiş bir konuşmasında İsrail'in Filistin'e yönelik "baskı, şiddet ve sindirme" politikalarını patlatmasıyla ayrıldı.

Erdoğan, "Üç büyük dinin kutsal mekanlarının bir arada yaşadığı Kudüs'ün mahremiyetine ulaşan kirli el, cüretini sürekli artırıyor" dedi. "Filistin halkı, yarım yüzyılı aşkın süredir İsrail'in baskı, şiddet ve sindirme politikalarına karşı çıkıyor."

"Yüzyılın Anlaşması 'adı altında Filistin'e empoze edilmeye çalışılan teslim belgesinin reddedilmesi üzerine İsrail, bu kez işbirlikçilerinin yardımıyla' içerden yola çıkma 'girişimlerini hızlandırdı." , Filistinliler ile İsrail arasında yalnızca Gazze'de bir Filistin devleti kurmayı amaçlayan bir barış anlaşmasına varma amaçlı bir ABD arka kanal planına atıfta bulundu.

Türkiye'nin "Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir planı" desteklemeyeceğini vurgulayan Erdoğan, "Bazı bölge ülkelerinin bu oyuna katılması, İsrail'in temel uluslararası parametreleri aşındırma çabalarına hizmet etmekten başka bir şey ifade etmiyor. Birleşmiş Milletler kararlarına ve uluslararası hukuka aykırı olarak, Kudüs'te büyükelçilikler açma niyetlerini beyan ettiler, ancak eylemleriyle çatışmayı daha karmaşık hale getirmeye hizmet ettiler. "

Çatışmanın ancak başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarına dayanan "bağımsız, egemen ve bitişik" bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözülebileceğini vurguladı.

Erdoğan, "Bunun dışında çözüm aramak boşunadır, tek taraflı ve haksızdır" dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image