Arama

Türkiye, Doğu Akdeniz'de gerilimi azaltmak için diplomasiyi hızlandırıyor

3 yıl önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron , iki NATO müttefiki arasında Doğu Akdeniz'de artan gerilim nedeniyle yaşanan açmazdan sonra aylardır ilk görüşmelerini 22 Eylül'de gerçekleştirdi.

Türkiye, Doğu Akdeniz'de gerilimi azaltmak için diplomasiyi hızlandırıyor
ad image
ad image

 

Türkiye İletişim Müdürlüğü yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın Fransız mevkidaşına Türkiye'nin sorunları çözmek için diyalog ve işbirliğini savunduğunu söylediğini söyledi. Cumhurbaşkanlığına göre Erdoğan, Türkiye'nin ve Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz'deki meşru haklarını görmezden gelmenin bölgedeki gerginliklerin nedeni olduğunu söyledi.    

Gerilimi azaltmak için uygulanan diplomatik imkanlar ve sürdürülebilir müzakere süreçlerinden yararlanılması gerektiğini kaydeden Erdoğan, Ankara'nın "masadaki tüm sorunları tartışmak ve çözmek istiyor" dedi. 

Erdoğan, Türkiye'nin Paris'ten “yapıcı” bir tutum beklediğini ve düzenli bir mekanizma için Türkiye ile Fransa arasında danışma ve iletişimi desteklediğini söyledi. Bölgesel sorunlara olası çözümler için önümüzdeki hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde “yapıcı diyalog ve işbirliği” görmenin önemli olduğunu ekledi.      

Başlangıçta bu hafta için belirlenen AB zirvesi 1-2 Ekim'e ertelendi. Doğu Akdeniz meselesinin toplantının gündem maddesi olması bekleniyordu, Yunanistan , Fransa ve Kıbrıs Rum Kesimi AB üyelerini Ankara'ya yaptırım çağrısında bulunmuş, ancak son diyalog girişimi sorunun gidişatını değiştirdi.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre Macron, ülkesinin her zaman diyaloğa hazır olduğunu ve AB ile Türkiye arasında sağlam bir ilişkiye önem verdiğini söyledi. Bir saatten fazla süren görüşmede Doğu Akdeniz ile birlikte Libya ve Suriye meselelerinin ele alındığı belirtildi.    
  
Macron, görüşmelerin iyi niyetle yapılmasını ve bölgedeki gerginliğin azaltılmasından endişe duyduğunu vurgulayarak, Fransız liderin de Türkiye ile Kıbrıslı Rumlar arasında benzer bir diyaloğun yürütülmesi çağrısında bulunduğunu vurguladı. İki liderin bu konulardaki diyaloğu cumhurbaşkanlığı ve bakanlık düzeyinde sürdürme kararı aldığı belirtildi.

İki lider arasındaki telefon görüşmesi, Türkiye, Almanya ve Avrupa Birliği'nden üst düzey liderlerin 22 Eylül'de Doğu Akdeniz'deki son gerginliklere odaklanan bir video toplantısı yapmasının ardından geldi. Ankara, üçlü görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan arasındaki keşif müzakerelerinin yeniden başladığını duyurdu.

Bölgenin çekişmeli sularında gaz arama çalışmaları konusunda yaşanan bir duruş, Türkiye ve Yunanistan'ın rakip savaş oyunları oynamasına ve söylemlerini artırmasına neden oldu, ancak bu hafta üslubu yumuşayarak diplomatik çözüm umutlarını artırdı. 

Paris anlaşmazlıkta Atina'yı desteklerken, Erdoğan ve Macron bu konuda haftalarca dikenli ticaret yaptılar ve Türkiye, sert bir AB duruşu çağrısı yaptıktan sonra Fransız lideri küstahlıkla suçladı. Fransa ayrıca Yunanistan'ı desteklemek için bölgeye savaş uçakları ve gemiler göndererek Türkiye'yi kızdırdı.  

İki liderin görüşmesi, Merkel'in Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi arabuluculuğunun yanı sıra, NATO genel sekreterinin iki komşunun askeri heyetleri arasındaki çatışmayı önleme toplantıları girişiminin ardından geldi. Doğu Akdeniz. 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image