Arama

Türkiye, Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünü kutluyor

2 yıl önce

Türkiye, 18 Mart'ta Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü'nün 106. yıldönümünü kutladı ve 1.Dünya Savaşı sırasında Çanakkale'de (Gelibolu Harekatı) deniz ve kara muharebelerinde hayatını kaybeden askerleri antı.

Türkiye, Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünü kutluyor
ad image
ad image

 

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Türkiyesi'nde 105 yıl önce dünyanın en şiddetli savaşlarından birinde on binlerce asker öldü.

Müttefik Kuvvetler, Çanakkale Deniz Zaferi olarak anılan 18 Mart'ta saldırılarına başladılar, ancak sular Osmanlı gemileri tarafından döşenen bir mayın ağıyla doluydu ve bunun sonucunda bazı büyük savaş gemileri battı.

Önemli savaşa götüren olaylar Şubat 1915'te İngiltere ve Fransa'nın, başkenti İstanbul'a ulaşıp ele geçirerek Osmanlı İmparatorluğu'nu mümkün olan en kısa sürede savaştan çıkarmak için Gelibolu Harekatı'nı başlatmaya karar vermesiyle başladı.

25 Nisan 1915'te, Birinci Dünya Savaşı'nın dokuz ayında Müttefik askerler Gelibolu yarımadasının kıyılarına çıktı.

Askerler, Türkiye'nin Ege kıyısındaki Çanakkale Boğazı'nı Müttefik filolarına açarak dönemin Osmanlı başkenti İstanbul'u tehdit etmelerine izin verme planının parçası olarak oradaydı.

Ancak Müttefik Kuvvetler, Türklerin güçlü ve cesur direnişiyle karşılaştı ve harekat maliyetli bir başarısızlık oldu.

On binlerce Türk vatandaşı ve askeri, on binlerce Avrupalı, artı yaklaşık 7.000-8.000 Avustralyalı ve yaklaşık 3.000 Yeni Zelandalı öldü.

Müttefik kuvvetlere karşı kazanılan zafer, Türk tarafının moralini yükseltti, ardından 1919-1922 arasında bağımsızlık savaşı başlattı ve sonunda 1923'te eski imparatorluğun küllerinden bir cumhuriyet kurdu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image