Arama

Türkiye, 50 milyon doz Çin aşısı için sözleşme imzaladı

3 yıl önce

Türkiye 50 milyon doz satın almak için sözleşme imzaladı COVID-19 aşısı gelen Çin ‘in Sinovac Biotech, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca söyledi.

Türkiye, 50 milyon doz Çin aşısı için sözleşme imzaladı
ad image
ad image

 

Bakana göre, Türkiye'nin Aralık, Ocak ve Şubat aylarında Çin'in 50 milyon dozluk Sinovac aşısı için bir anlaşması var.

“Her şey yolunda giderse, sağlık personelimizden başlayarak risk altındaki grupları kademeli olarak aşılamaya başlamayı planlıyoruz” dedi ve insanların ücretsiz olarak aşılanacağını da sözlerine ekledi.

Koca, Çin aşısının en az 10 milyon dozunun Aralık ayında teslim edileceğini, ancak hedefin yaklaşık 20 milyon doz alınması ve Ocak ayında 20 milyon dozun daha alınması ve Şubat ayında en az 10 milyon dozun alınacağını belirtti.

25 Kasım'da Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısının ardından Ankara'da konuşan Koca, Türkiye'nin Rusya dahil diğer aşı geliştiricileriyle de görüşmelerde bulunduğunu yineledi.

“Etkili ve güvenilir olduğu bilinen aşıları kullanmaya başlamamız için burada önemli olan… Aşı takviminin 11 Aralık'ta başlayabileceğini düşünüyorum” dedi.

Bakan bu ayın başlarında, Ankara'nın dozlarda Pfizer ve BioNTech'in aşısını almayı umduğunu açıkladı.

Pfizer ve BioNTech aşısı ruhsatını alırsa, Türkiye yıl sonuna kadar bir milyon doz aşı alabilir. Koca o dönemde yaptığı açıklamada, Ocak ayından itibaren bir yıl içinde kademeli olarak 25 milyona çıkmanın görüşüldüğünü söyledi.

25 Kasım'da düzenlenen basın toplantısında bakan, Türkiye'nin kendi aşılarını geliştirmek için çalışmalar yürüttüğünü hatırlattı.

Koca, 16 potansiyel aşı için çalışmaların sürdüğünü ve bu aşı adaylarından birinin şimdiden 44 gönüllüye yapıldığını kaydetti.

“Ciddi bir yan etki bildirilmedi. Bu potansiyel enjeksiyonun üçüncü aşama denemeleri en geç Nisan ayında gerçekleştirilecek ve yerel olarak geliştirilen aşı o ay kullanıma sunulabilir ”dedi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image