Arama

Meksika, ABD'li silah üreticilerine silah kaçakçılığı ücreti nedeniyle dava açtı

2 yıl önce

Meksika hükümeti, 4 Ağustos'ta ABD federal mahkemesinde ABD silah üreticilerine ve dağıtımcılarına, ihmalkar ve yasadışı ticari uygulamalarının Meksika'da muazzam kan dökülmesine neden olduğunu savunarak dava açtı.

Meksika, ABD'li silah üreticilerine silah kaçakçılığı ücreti nedeniyle dava açtı
ad image
ad image

 

Olağandışı dava, Boston'daki ABD federal mahkemesinde açıldı. Dava edilenler arasında, silah sektöründeki en büyük isimlerden bazıları şunlar: Smith & Wesson Brands , Inc.; Barrett Ateşli Silahlar İmalatı , Inc.; Beretta US A. Corp.;

Colt's Manufacturing Company LLC ve Glock Inc. Diğer bir sanık, adı geçen üreticilerden biri dışında tüm ABD'deki bayilere silah satan Boston bölgesindeki bir toptancı olan Interstate Arms.

Üreticiler yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Meksika hükümeti, şirketlerin uygulamalarının Meksika'ya silah kaçakçılığına katkıda bulunduğunu bildiklerini ve bunu kolaylaştırdığını savunuyor. Meksika, silahların ülkesinde yarattığı yıkım için tazminat istiyor.

Davada, "Meksika hükümeti, bu eylemi, silahlarının Meksika'daki uyuşturucu kartellerine ve diğer suçlulara yasadışı ticaretini aktif olarak kolaylaştırarak Sanıkların neden olduğu büyük zarara son vermek için getiriyor" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'na göre hükümet, Meksika'ya kaçırılan silahların %70'inin ABD'den geldiğini tahmin ediyor. Ve sadece 2019'da en az 17.000 cinayet kaçakçılığı yapılan silahlarla bağlantılıydı.

ABD ateşli silah endüstrisinin ticaret birliği olan Ulusal Atıcılık Sporları Vakfı yaptığı açıklamada, Meksika'nın ihmal iddialarını reddettiğini söyledi.

"Bu iddialar asılsızdır. Grubun kıdemli başkan yardımcısı ve genel danışmanı Lawrence G. Keane, "Meksika hükümeti kendi sınırları içindeki yaygın suç ve yolsuzluktan sorumludur" dedi. Meksika hükümetinin yasalarını uygulamaktan sorumlu olduğunu söyledi.

Grup ayrıca, suç mahallinde ele geçirilen silahların sayısıyla ilgili olarak Meksika'nın rakamlarına da itiraz etti ve ABD'ye kadar uzandı. ABD kaynaklı olması muhtemel

Bakanlığın hukuk danışmanı Alejandro Celorio 4 Ağustos'ta gazetecilere verdiği demeçte, kaçakçılığı yapılan silahların yol açacağı hasarın Meksika'nın gayri safi yurtiçi hasılasının %1.7 ila %2'sine eşit olacağını söyledi. Hükümet tazminat olarak en az 10 milyar dolar talep edecek, dedi. Geçen yıl Meksika'nın GSYİH'si 1,2 trilyon dolardan fazlaydı.

Celorio, “Bunu ABD'ye baskı yapmak için yapmıyoruz” dedi. "Bunu Meksika'da ölüm olmasın diye yapıyoruz."

Ebrard, davanın hükümetin silahlara karşı çabalarının bir başka parçası olduğunu söyledi. Öncelik, cinayetleri azaltmak” dedi. "Amerikan yasalarını değiştirmek istemiyoruz."

Meksika bu konuda ABD hükümetinin tavsiyesine başvurmadı, ancak davayı açmadan önce ABD Büyükelçiliği'ne tavsiyede bulundu.

Meksika'yı temsil eden baş avukat Steve Shadowen, 2000'lerin başında yaklaşık 30 ABD şehrinin, artan polis, hastaneye yatış ve silahlı şiddet ile bağlantılı diğer maliyetlerden sorumlu olmaları gerektiğini savunarak silah üreticilerine karşı benzer davalar açtığını söyledi.

Bazı şehirler kazanmaya başlayınca, silah üreticileri Kongre'ye gitti ve üreticiler için bir dokunulmazlık statüsü aldı. Shadowen, yaralanma ABD dışında meydana geldiğinde dokunulmazlığın geçerli olmadığına inandığını söyledi.

"Davanın esası güçlü bir şekilde lehimize ve sonra kazanacağımızı düşündüğümüz bu dokunulmazlık tüzüğünü aşmamız gerekiyor" dedi ve "Bu tüzük basitçe geçerli değil. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken geçerlidir. ”

Yabancı bir hükümetin silah üreticilerine ilk kez dava açtığına inandığını söyledi.

Los Angeles California Üniversitesi'nde hukuk profesörü ve silah politikası konusunda uzman olan Adam Winkler, Meksika'nın çabasını “uzun bir atış” olarak nitelendirdi.

"Cesur ve yenilikçi bir dava" dedi ve "Daha önce böyle bir şey görmemiştik. Silah üreticileri, yirmi yıldır davalardan geniş bir dokunulmazlıktan yararlanıyor.”

Silahlarda Yasal Ticaretin Korunması Yasasının yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki zararlar için geçerli olduğuna dair argümanlar görmediğini söyledi.

Ateşli silahların satışı Meksika'da ciddi şekilde kısıtlanmıştır ve Savunma Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Ancak ülkenin güçlü uyuşturucu kartelleri tarafından binlerce silah Meksika'ya kaçırılıyor.

Geçen yıl Meksika'da 36.000'den fazla cinayet işlendi ve Başkan Andres Manuel Lopez Obrador'un ülkeyi sakinleştirme sözüne rağmen, ölüm oranı inatla yüksek kaldı. Meksika'nın 2020'deki ülke çapındaki cinayet oranı, 100.000 kişi başına 29'da değişmeden kaldı. Karşılaştırıldığında, 2019'daki ABD cinayet oranı 100.000'de 5.8 idi.

Ağustos 2019'da bir El Paso Walmart'ta silahlı bir kişi, aralarında Meksika vatandaşlarının da bulunduğu 23 kişiyi öldürdü. O zaman, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, hükümetin yasal seçeneklerini araştıracağını söyledi. Hükümet 4 Ağustos'ta ABD mahkemelerindeki son kararların dava açma kararına katkıda bulunduğunu söyledi.

Kaliforniya'da Smith & Wesson aleyhindeki bir davanın ilerlemesine izin veren bir karara, geçen hafta Century Arms'a Gilroy, California'da 2019'da bir çekimle ilgili olarak açılan bir davaya ve Remington'ın çocukları olan bazı ailelerle yaptığı 33 milyon dolarlık anlaşmaya atıfta bulundu. Newtown, Connecticut, Sandy Hook İlköğretim okulunda düzenlenen silahlı saldırıda öldürüldüler.

UCLA profesörü Winkler, Sandy Hook davasından başlangıçta çok az kişinin bir yere varacağını düşündüğü bir dava olarak bahsetti.

“Bu davadaki davacılar da yenilikçi ve cesur bir argüman ortaya koydu” dedi. “Dokunulmazlık yasasının, bu silah üreticilerinin ihmalkar davrandıklarında sorumlu tutulmalarını engellemediğini savundular.”

Winkler, "Geçen yıl boyunca, federal yasaların sağladığı bağışıklık zırhında bazı çatlaklar gördük" dedi.

"Bu dava ilerlese bile, Meksika'nın kazanması son derece zor olacak çünkü bu dağıtım sürecinin veya dağıtım uygulamalarının silah üreticilerinin ihmalinin bir tezahürü olduğunu göstermek zor olacak."

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image