Arama

ABD, Çin seyahati engellediği için COVID güçlendirici jab moratoryum çağrısında bulundu

2 yıl önce

Amerika Birleşik Devletleri, 4 Ağustos'ta BM sağlık kuruluşunun COVID-19 aşı takviye çekimleri konusunda moratoryum talebini reddederken, Çin altı ay içinde en yüksek enfeksiyon sayısını kaydettikten sonra denizaşırı seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırdı.

ABD, Çin seyahati engellediği için COVID güçlendirici jab moratoryum çağrısında bulundu
ad image
ad image

 

Dünya Sağlık Örgütü, takviye atışların en azından Eylül ayının sonuna kadar durdurulmasının, zengin ve fakir ülkeler arasındaki doz dağılımındaki büyük eşitsizliği hafifletmeye yardımcı olacağını söyledi. Ve bunun dünya çapında 4,25 milyondan fazla insanı öldüren bir salgınla mücadeleye yardımcı olacağını söylediler.

DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus , "Dünyanın en savunmasız insanları korunmasız kalırken, küresel aşı tedarikinin çoğunu zaten kullanan ülkeleri daha da fazla kullanarak kabul edemeyiz" dedi .
Washington teklifi hızla geri çekti.

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki gazetecilere verdiği demeçte, "Bunun kesinlikle yanlış bir seçim olduğunu düşünüyoruz ve her ikisini de yapabiliriz" dedi ve ABD'nin diğer tüm ülkelerden daha fazla doz bağışladığını da sözlerine ekledi.

"Ayrıca bu ülkede (biz) her Amerikalı'nın bir aşıya erişimini sağlamak için yeterli kaynağa sahibiz" diye ekledi.

DSÖ, moratoryumun Eylül ayı sonuna kadar her ülke nüfusunun en az yüzde 10'unun aşılanması hedefine yardımcı olacağını söyledi.

Bir AFP sayımına göre, şimdiye kadar dünya çapında en az 4.27 milyar doz uygulandı.

Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli olarak sınıflandırılan ülkelerde, 100 kişi başına 101 doz enjekte edildi - ancak en düşük gelirli 29 ülkede bu rakam 100 kişi başına sadece 1,7 doza düşüyor.

Yüksek oranda aşılanmış İsrail geçen ay 60 yaş üstü için bir destekleyici atış yapmaya başlarken, Almanya Salı günü Eylül ayından itibaren üçüncü dozları vermeye başlayacağını söyledi.

Ancak DSÖ aşı şefi Kate O'Brien, takviye dozlarının gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda henüz ikna edici bir kanıt bulunmadığını söyledi.

Japonya'da vakalardaki artışa rağmen devam eden Olimpiyat Oyunları, Yunan artistik yüzme takımının 12 üyesinin de beşinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından tecrit altına alındığını bildirdi.

Tokyo 2020 sözcüsü Masa Takaya, takımın kalan rekabetten çekildiğini ve şimdiye kadar testleri negatif çıkan yedi üyenin pozitif vakaların "yakın temasları" için bir tesise taşınmayı kabul ettiğini söyledi.

"Çabuk iyileşmeleri için dua ediyoruz" diyen Takaya, bunun Oyunlarda keşfedilen ilk "küme" olduğunu da sözlerine ekledi.

Aralık 2019'da ilk ortaya çıktıktan sonra COVID-19'u ezme başarısıyla daha önce övünen Çin'de, toplu test kampanyaları ülke genelinde Delta varyant enfeksiyonlarını ortaya çıkardı .

Yerel yönetimler tüm şehirleri test etti ve milyonlarca kişiyi karantinaya aldı ve 4 Ağustos'taki resmi rakamlar 71 yeni enfeksiyonu ortaya çıkardı - Ocak ayından bu yana en fazla.

Çin'in göçmenlik dairesi, "gerekli olmayan ve acil olmayan" durumlarda ülkeden çıkmak için gerekli olan normal pasaportları ve diğer belgeleri vermeyi durduracağını duyurdu.

Ancak yetkililer, denizaşırı seyahatlere yönelik genel bir yasaklama kararından geri çekildiler.

İran'daki COVID enfeksiyonları arttı, Çarşamba günü üçüncü bir gün için yeni bir günlük rekor kırdı ve toplam vakaları dört milyonun üzerine çıkardı.

Sağlık bakanlığı, İran'da son 24 saatte 39.357 yeni vaka kaydedildiğini ve toplamın 4.019.084'e çıktığını söyledi.
Aynı dönemde 409 ölüm kaydederek ülkenin toplamını 92.194'e çıkardı.

Resmi rakamların gerçek zararı hafife aldığına yaygın olarak inanılıyor, ancak bunlar bile İran'ı pandemiden en çok etkilenen Orta Doğu ülkesi yapıyor.

Endonezya, Delta varyantının yayılmasını kontrol etmek için mücadele ederken, 4 Ağustos'ta koronavirüsten ölenlerin sayısı 100.000'i aştı.

Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisi, Haziran ayında takımadalarda ilk bulunduğundan beri düzinelerce bölgede Delta tespit etti.

Endonezyalıların puanları, sağlık tesislerinin sınırlarına kadar gerildiği için hastane bakımına veya tıbbi oksijen kaynaklarına erişemeyerek evlerinde ölüyor.

Kaldırımlar ülke ekonomisine zarar vermeye başladı.

AFP'ye konuşan sürücü Dicky, "Finansal olarak bu beni gerçekten etkiliyor. Çok az müşterim var çünkü insanlar ofise gitmiyor" dedi.

İngiltere hükümeti, 4 Ağustos'ta, Fransa'dan gelenlerin, aşıları tam olsa bile karantinaya alınmasını gerektiren İngilizce giriş kurallarını kolaylaştıracağını duyurdu.

8 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan değişiklik, Fransa'yı İngiltere'nin gelen yolcular için trafik ışığı sistemi altındaki "kehribar" ülkeler listesine geri koyuyor, bu statü zaten Avrupa Birliği'nin geri kalanına yayılmış durumda.

Fransa'nın kehribar listesinden çıkarılması Paris'te protestolara yol açmıştı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image