Arama

KOSOVA'NIN ÜYELİĞİ REDDEDİLDİ

8 yıl önce


KOSOVA'NIN ÜYELİĞİ REDDEDİLDİ
ad image
ad image

Kosova'nın Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'na (UNESCO) üyeliğiyle ilgili karar tasarısı yeterli oy çoğunluğunu sağlayamadığı için reddedildi.

Paris'te UNESCO Genel Konferansı'nda yapılan oylamada Kosova'nın üye ülke olarak tanınmasını öngören tasarıya 92 ülke "evet" oyu verirken 50 ülke karşı çıktı. 142 ülkenin katıldığı ve 29 ülkenin çekimser kaldığı oylamada Kosova'nın en az 95 oy almış olması gerekiyordu.

Kosova'nın UNESCO'ya üyeliğine Türkiye dışında Kosova'nın komşuları Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya'nın da aralarında bulunduğu ülkeler "evet" oyu verirken Sırbistan ve Rusya'nın üyeliğe karşıt tutumu birçok Latin Amerika ülkesinden destek gördü.

Oylamaya Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan gibi ülkeler katılmazken, Bosna-Hersek çekimser oy kullandı. Ortadoğu ülkeleri arasında Suriye ve 2011'deki Genel Konferans'ta benzer bir süreçle üye kabul edilen Filistin ise Kosova'nın üyeliğine karşı oy kullandı.

Oylama öncesinde Sırbistan tarafından sunulan, Kosova'nın üyeliğiyle ilgili karar tasarısının bir sonraki UNESCO Genel Konferansı'na ertelenmesini öngören değişiklik önerisi ise 59 ülke tarafından desteklenirken 89 ülke tasarıya aleyhte oy kullandı.

"KOSOVA LEHİNE OLAN SİYASİ ATMOSFERİ DEĞİŞTİRMEMEKTEDİR"

Oylama sonrası AA muhabirine açıklamada bulunan Türkiye'nin UNESCO Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, "Oylamanın kaderini katılan ve çekimser kalan ülkeler tayin etmiş oldu" dedi.

Kosova'nın üyeliği için 92 lehte oy kullanılmasının önemine dikkati çeken Botsalı, "Kosova'yı resmen tanıyan ülke sayısı 111, burada Kosova'yı resmen tanıdığı halde lehte oy vermeyen ülkeler oldukça kalabalık" değerlendirmesinde bulundu.

Oylamaya katılamayan ülkelerin çokluğuna da vurgu yapan Botsalı, "ABD ve İsrail, Kosova'nın üyeliğini desteklemelerine rağmen, üyelik aidatlarını ödemedikleri için oy hakkına sahip olmadıklarından oy kullanamadılar" dedi.

Oylama sonrası Kosova'ya yönelik olumsuz bir ortam oluşmadığının altını çizen Botsalı, "Kosova'nın BM'ye üyelik süreci başlamıştır. Bu oylamanın reddedilmesi özellikle matematik dengeye baktığınız zaman, Kosova lehine olan siyasi atmosferi değiştirmemektedir" ifadelerini kullandı.

Uluslararası ilişkilerde uzun soluklu ve devamlılığı olan politikalar izlenmesi gerektiğini ifade eden Botsalı, "Bir sonraki genel konferansa Kosova'nın daha iyi hazırlanması gerekecek" yorumunda bulundu.

Türki cumhuriyetlerin oy kullanmamasına ilişkin de Botsalı, "Türki cumhuriyetler oylamaya katılmamakla tarafsız kaldılar" dedi.

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image