Arama

Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan çağrı: Anadilini unutma, unutturma

8 yıl önce


Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan çağrı: Anadilini unutma, unutturma
ad image
ad image

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü'nde Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan, (KAFFED) 'anadilini unutma, unutturma' çağrısı geldi. KAFFED, Çerkes toplumunu okullarda seçmeli Adıgece ve Abazca derslerine katılım konusunda daha fazla hassasiyet göstermeye davet etti.

 

Dil

 

Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, UNESCO Genel Kurulu'nun  Kasım 1999 tarihinde 21 Şubat’ı 'Uluslararası Anadil Günü' olarak kabul ettiği hatırlatıldı. 2000 yılından beri Türkiye’de de '21 Şubat Uluslararası Anadil Günü' olarak anılıp kutlandığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi: "Günümüzde Türkiye'de konuşulmakta olan 34 dilden 18 dil kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Son çeyrek yüzyılda ise Ubıhça ve Kapadokya Yunancası yok olmuştur. Artık herkes kabul etmektedir ki kaybolmakta olan dillerin yaşatılabilmesinin yegane yolu, anadilde öğrenimin okullarda sürdürülmesi, bunun da devlet eliyle ya da devlet desteğiyle yapılmasıdır.

 

Biz Çerkesler, çok dilliliğin, çok kültürlülüğün tehlike değil zenginlik olarak algılandığı ve bunların yaşatılması için önemli çabaların sarf edildiği bir döneme girilmesini şans olarak görüyoruz. Öncelikli olarak dilimizi her ortamda konuşmaya, okuma-yazmayı öğrenmeye, çocuklarımıza ve bilmeyen erişkinlere ısrarla öğretmeye çalışmaktayız. Anadilimizi korumak asimilasyon ve inkar politikalarına karşı bir duruştur. Toplumumuzu, seçmeli Adıgece ve Abazca derslerine katılım konusunda daha fazla hassasiyet göstermeye davet ediyoruz."


 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image