Arama

İstanbul'un Fethi kadar önemli yeri olan Çimpe kalesi kurtarılmayı bekliyor

8 yıl önce


İstanbul'un Fethi kadar önemli yeri olan Çimpe kalesi kurtarılmayı bekliyor
ad image
ad image

Türkler’in Rumeli’de aldıkları ilk kale olan Gelibolu Yarımadası’ndaki Çimpe Kalesi yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Osmanlı’nın Orhan Gazi zamanında 1353 yılında Bizans’tan fethettiği kale Avrupa’ya yapılan akınlarda üs vazifesi gören bir konumdaydı. Tarihçiler kalenin fethinin önemini, ‘Osmanlı’nın Rumeli’ye geçememesi, tarih sahnesinden yok olması anlamına geliyordu’  sözleri ile de açıkça ortaya koymuştu. Kalenin bu anlamda Osmanlı’nın Batı’ya geçmesi ve İstanbul’un Fethi için ne derece stratejik olduğu da ortada…

KALENİN FOTOĞRAFLARI DURUMU GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR | FOTO GALERİ

KALE ÇOK ZOR DURUMDA

Türklerin tarihi açısından bu kadar önemli olan bir kültürel varlığın son hali ise durumun vehametini gözler önüne seriyor. Kale, son hali ile yere gömülmüş bir sığınağı andırıyor ve önemini anlatan tabelası da kurşun delikleri ile dolu.

OTLAR TARİHİ KALEYİ GİZLİYOR

Yine kalenin içinde ve etrafında biriken otlar, Osmanlı’nın yükselişinde önemli yer sahip olan bu yapıyı neredeyse tamamen gizliyor.

KALE DUVARLARI YIKILMAK ÜZERE

Kalenin restorasyonla ilgili sorunları da göze çarpıyor. Kale duvarları yıkılmak üzere bir vaziyette ve yer yer büyük çatlaklar mevcut.

BELDE BELEDİYELERİN KAPANMASI DENETİMİ AKSATTI

Kalenin ortada kalmasının nedenlerinden birisi de belde belediyelerinin kapanması. Gelibolu Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler biriminden konuya ilişkin AjansHaber’e yapılan açıklamada bu durum ile gerekli kontrol ve denetimlerin sağlanamamasına neden olduğu belirtildi.

KÜLTÜR VARLIKLARI’NDAN AJANSHABER’E AÇIKLAMA

Kalenin bakım, restorasyon gibi denetim ve koruma işlemleri, diğer kültürel varlıklarda olduğu gibi T.C. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne ait. Kurumdan bu konuda AjansHaber’e açıklama geldi. 

Bölgede yıllarıdır restorasyonların devam ettiğini belirten yetkili, bölgenin milli park olmasından dolayı Orman Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı’nın denetiminde olduğunu ve bunun da zaman zaman koordinasyon sorunlarına yol açtığını söyledi.

Bu sorunun  bir yasa ile çözüldüğünü dile getiren yetkili ‘Gelibolu Yarımadası Alan Yönetimi Başkanlığı’nın kurulması ile bölgedeki eserlerin sorumluluğunun artık bu kurulda olduğunun altınız çizdi.

BAKIMI GEÇİKTİREN NE?

Bu başkanlığın yaklaşık olarak 6 ay önce kurulduğunu ve personel alımlarının yeni yapıldığını belirten yetkili açıklamasında  ‘artık Gelibolu Yarımadası’ndaki tüm tarihi eserlerin bakımı, onarımı, restorasyonundan bu başkanlık sorumlu olacak’ dedi.

“ÖNLEMİ ACİLEN ALINACAK”

Bundan sonra oraya daha düzenli bakımların ve onarımların olacağının belirtildiği açıklamada.  ‘Hemen bununla ilgili olarak o başkanlığı arayarak orada nedir ne değildir önlemini acilen alacağız. Bakanlık bu konuda elinden gelen her şeyi yapıyor.’ denildi.

KALENİN ÖNEMİ

Kalenin tarihteki önemini Tarihçi Doç. Dr. Bülent Arı AjansHaber’e şöyle aktardı:

İstanbul’daki en eski Osmanlı yapısı Anadolu Hisarı, orayı da yıkıp içinden yol geçirdik. Çimpe Kalesi’nin de kaderi öyle olacak galiba, orası da Rumeli’deki ilk köprübaşı. Rumeli fetihleri için İstanbul’un fethi kadar önemliydi.

“ÇİMPE KALESİ SAYESİNDE GELİBOLU’DA TUTUNDULAR”

Çimpe Kalesi sayesinde Gelibolu’da tutunmuşlardı. Süleyman Paşa ilk defa orayı fethetti. Oranın şöyle bir kaderi oldu, fethedildikten sonra 1 Mart’ı 2 Mart bağlayan gece, 1354’te orada büyük bir deprem oldu. Deprem olunca Gelibolu’daki surlar yıkıldı.

‘1915 ÇANAKKALE’ TARİHTEKİ ÖNEMİNİ GERİ PLANA İTTİ

Kalenin Türkçesi Cimbi Kalesi. Bu kale Osmanlıların elinde oldu. Hem köprübaşı olduğu için Bizans – Venedik ittifakına karşı, Cenevizlilerle ittifak halinde Osmanlılar da, oraya geçişler sağlıyorlardı. Bugün ki Kemer’den oraya asker getiriyorlardı.  Hem Güney Marmara’da sahilleri tutmuş oldular, Biga üzerinden geçişlerin sağlandığı yer.  Sonrasında da 1357’de şöyle bir felaket oldu. Orhan’ın oğlu Halil’i Marmara’da gezerken esir ettiler. O yüzden kurtarılıncaya kadar Rumeli’nde doğru dürüst bir harekat yapılamadı. Çünkü Halil korsanların elinde esirdi, sonra 30 bin altın fidye ödediler ve kurtardılar. Ondan sonra Rumeli’nde harekat başladı. 8-9 yıl içinde Rumeli’deki büyük fetihler için en önemli yer köprübaşı Cimbi Kalesi’nin fethedilmesidir ama biz Gelibolu’ndaki her şeyi 1915’teki Çanakkale’ye bağladığımız için tarihteki önemini biraz geride planda tutuyoruz.

“İSTANBUL’UN FETHİ KADAR ÖNEMLİ BİR OLAY”

Cimbi Kalesi’nin bu halde bulunması , bizim için esef verici.  Daha sonraki dönemde İstanbul’un Fethi önemliydi ama onun kadar önemli ilk devirde Gelibolu’nun Fethi. İki tane boğaz var. Osmanlılar’ın Çanakkale Boğazı’nı geçiş için ilk fetih ettikleri yer Cimbi Kalesi’dir. İstanbul’un Fethi kadar, birinci fasılda önemli bir olaydır, kıymetini bilmiyoruz tabii.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haberlerin tüm hakları AjansHaber’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. AjansHaber tarafından üretilen haberlerin kaynak gösterilmeden kullanılması, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir.

 

Kaynak: AjansHaber

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image