Arama

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

3 yıl önce


İşe İade Davası Nasıl Açılır?
ad image
ad image

Çalışan, işveren ve iş konularını temel alan iş hukukunu ilgilendiren uyuşmazlıklar ve davalar, iş mahkemelerinde karara bağlanıyor. Bu dava türlerinden biri de işe iade davası oluyor. Peki işe iade davası nedir ve işe iade davası nasıl açılır?

İşe iade davası, işçi, işveren ve iş ilişkisini düzenleyen temel belgelerden biri olan iş akitlerinin geçerli bir neden olmadan feshedildiği durumları konu alıyor. İş akitlerinin haklı sebeplere dayanmadan feshedilmesi ve bu sebeple mağduriyet oluşması halinde işçi, feshin kanunlara aykırı olduğunu ileri sürerek mağduriyetinin giderilmesini talep edebiliyor. Bu talep ise işe iade davasının konusunu oluşturuyor. Davanın lehinize sonuçlanması için de uzman desteği almanız büyük önem arz ediyor.

İşe İade Davası Açma Süresi

Haksız iş akdi feshi nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi açısından işe iade davası açma süresi önem taşıyor. İş akdi haklı sebep olmaksızın feshedilen işçinin, kendisine yapılan fesih bildiriminde geçerli bir sebep gösterilmediği ya da belirtilen sebebin geçerli olmadığı iddiası ile tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde işe iadesi talebiyle arabulucuya başvurması gerekiyor. 7036 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu’na göre yapılması gereken bu başvuruda işe iade davası açma süresi ön koşul yani dava şartı olarak adlandırılıyor. Eğer işçi, haksız fesih iddiası ile fesih bildirim tarihinden itibaren 1 ay içerisinde arabulucuya başvuru yapmazsa, başvuru ve dava hakkını kaybediyor. 1 aylık süre işe iade davası zamanaşımı süresi değil hak düşürücü süre olup resen dikkate alınıyor.

İşe İade Davası Tazminatı

İşe iade davası yargıtay kararları arasında işe iade sebebi olarak gösterilen emsal durumlar görülebiliyor. İşe iade davası kazanılması durumunda süresi içinde başvuran işçiyi 1 ay içerisinde işe başlatmayan işveren işçiye tazminat ödemekle yükümlü oluyor. İşe iade davası tazminatı, en az 4 aylık ve en fazla 8 aylık ücret tutarı olarak belirleniyor. Diğer taraftan, iş akdi feshinin haklı sebebe dayanmadığına ve işçinin işe geri başlatılmasına hükmedilmesi halinde, işçinin işe başlatılmaması durumunda ödenmesi gereken tazminat tutarına da karar veriyor. Kararın kesinleşmesine kadar geçen ve işçinin çalıştırılmadığı süre için en fazla 4 aylık doğmuş ücret ve haklar ödeniyor.

İş hukuku çerçevesinde ihtiyaç duyduğunuz hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetleri için WiklundKurucuk Hukuk Bürosu’nun uzman ekibi ile iletişime geçebilirsiniz. 1972 yılında kurulan WiklundKurucuk, alanında deneyimli avukat kadrosu ile hukuki danışmanlık sağlıyor. Aynı zamanda hukuki davalarda haklarınızın korunması için yanınızda oluyor. Birçok alanda hizmet veren WiklundKurucuk işe iade davası kapsamında da uzman desteği sunuyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image