Arama

Kırım'da bir yakıt deposu yanıyor, Ukrayna'da Rusların elindeki kasabalar bombalanıyor

1 yıl önce


Kırım'da bir yakıt deposu yanıyor, Ukrayna'da Rusların elindeki kasabalar bombalanıyor
ad image
ad image

Moskova'nın ilhak ettiği Kırım'da,  Ukrayna'nın  güneyindeki cephede çatışmaların yoğunlaşması ve Rusya sınırındaki köylerin güçten yoksun bırakılmasıyla, bir petrol deposuna şüpheli bir İHA saldırısının isabet etmesi sonrasında büyük bir yangın çıktı.

 

Cumartesi günkü saldırılar, Kiev'in uzun süredir beklenen karşı saldırı hazırlıklarının neredeyse tamamlandığını ve Rus güçlerini 2022 işgalinin ardından doğu ve güneyde ele geçirdikleri topraklardan kovma sözü vermesinden bir gün sonra geldi.

 

Cuma günü, Ukrayna'nın orta kesimlerindeki Uman kentinde bir apartman bloğuna düzenlenen Rus saldırısında bir erkek bebek de dahil olmak üzere 23 kişi öldü.

 

Cumartesi günü, Moskova kontrolündeki Kırım'daki yetkililer, güney Ukrayna'da Rus işgali altındaki kasabalar saldırılar bildirdi.

 

Ukrayna sınırına yakın bir Rus bölgesinin valisi de Ukrayna füzesinin bir köye isabet etmesi sonucu iki kişinin öldüğünü söyledi.

 

Bryansk vilayetinin valisi Alexander Bogomaz, Telegram'da Suzemka'ya yapılan bir saldırıyı bildiren bir mesajda, "Ukraynalı milliyetçilerin düzenlediği saldırı sonucunda maalesef iki sivil öldü." Dedi.

 

Ukrayna'nın Moskova'nın taarruzuna bir yılı aşkın süredir devam eden misilleme korkusu, 1945'te II .

 

Rusya'nın Karadeniz Filosuna ev sahipliği yapan Sivastopol'da, yakıt rezervleri yanarken duman bulutları gökyüzüne yükseldi.

 

Kırım liman kenti, Moskova'nın Ukrayna'yı işgalinin bir yıldan uzun bir süre önce başlamasından bu yana bir dizi drone saldırısıyla vuruldu. 

 

Rus makamları, yangına şüpheli bir insansız hava aracının neden olduğunu söyledi, ancak yarımadada artan güvenlik korkuları arasında olayı hafife almaya çalıştı.

 

Kremlin saldırı hakkında hiçbir şey söylemedi.

 

Rusya'nın tarihi Uman şehrinde tipik bir Sovyet dönemi konut bloğunu vurarak iki düzineden fazla sakini öldürmesinden 24 saatten kısa bir süre sonra geldi.

 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Cumartesi günü akşam yaptığı konuşmada, saldırıda altı çocuğun öldürüldüğünü söyledi - yetkililer tarafından verilen önceki rakam beşti.

 

Terör devletinin eylemlerinden bir an önce sorumlu tutulması için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

 

"Bu tür roket saldırılarını hazırlayanlar, cinayete ortak olacaklarını bilmeden edemezler."

 

Ukrayna lideri, önümüzdeki haftanın "adalet mücadelemiz" açısından önemli olacağını söyledi.

 

Kiev'in "ortaklarımızı pekiştirmek ve Rus saldırganlığı suçu için bir mahkeme kurulmasına daha fazla enerji vermek ve terör devletinin yenilgisini hızlandırmak için" birkaç önemli, güçlü adım hazırladığını vurguladı.

 

Daha önce Kiev, kurbanlar arasında 18 aylık bir erkek bebek tespit etmişti.

 

Ukrayna İçişleri Bakanı Igor Klymenko, "Bir kadının kayıp olduğu düşünülüyor. Arama sürüyor" dedi.

 

Ukrayna, Kırım saldırısını üstlenmedi, ancak askeri istihbarat bunun Uman'ın intikamı olduğunu ima etti.

 

Savunma bakanlığının istihbarat biriminden Andriy Yusov, bunun "özellikle Uman'da öldürülen siviller için Tanrı'nın cezası" olduğunu söyledi.

 

Kırım'daki insanları "yakın gelecekte saldırganın ordusunu sağlayan askeri tesislere ve tesislere yakın olmaktan kaçınmaları" konusunda uyardı. 

 

Rusya'nın ilhak ettiği yarımadada Sivastopol Valisi Mihail Razvozhayev, Kırımlıları "sakin olmaya" çağırdı ve "kimsenin canı yanmadı" dedi.

 

Yangının "yaklaşık 1.000 metrekare" (11.000 fit kare) olduğunu tahmin etti.

 

Razvozhayev, yarımadanın rezervlerinin etkilenmediği ve yetkililerin tüm sivil ihtiyaçlar için yeterli yakıta sahip olduğu konusunda ısrar etti.

 

Bu haftanın başlarında Moskova, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen ve işgali için fırlatma rampası olarak kullanılan Kırım'a yönelik bir insansız hava aracı saldırısını püskürttüğünü açıklamıştı.

 

Güney Ukrayna'da Rus işgal yetkilileri, kontrolleri altındaki önemli bir şehrin -- Novaya Kakhovka -- "yoğun bombardımana" maruz kaldığını ve gücünün kesildiğini söyledi.

 

Şehir, işgalinin ilk günü olan 24 Şubat 2022'de Rus güçlerinin eline geçti. Geçen Kasım ayında adını taşıyan bölgesel başkentten çekilen Moskova'nın halen kontrol ettiği Herson bölgesinde yer alıyor.

 

Rus güçleri, gücü geri getirmek için çalışmaların "bombardıman bittikten sonra" başlayacağını söyleyerek, şehirdeki insanları "sakin olmaya" çağırdı. 

 

Novaya Kakhovka'nın bombardımanı, Rus bombardımanının Ukrayna'nın güneyindeki bir köyde 57 yaşındaki bir kadını öldürmesinden bir gün sonra geldi. Zelensky bir yanıt sözü vermişti.

 

Rusya'nın içinde, beklenen bir Ukrayna karşı saldırısına ilişkin korkular var.

 

Savaş sırasında çok sayıda saldırıya uğrayan sınır Belgorod bölgesinin valisi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın bombardımanından sonra beş sınır köyünün elektriksiz kaldığını söyledi.

 

"Elektrik hatları hasar gördü," diyen Gladkov, can kaybı olmadığını da sözlerine ekledi.

 

Başka yerlerde Rusya, tarihsel olarak zayıf ilişkileri olan Polonya'yı, Varşova'nın Polonya başkentindeki Rus büyükelçiliği tarafından yönetilen bir okula el koymasının ardından uluslararası normları "açık bir şekilde ihlal etmekle" suçladı.

 

Moskova hareketi "yasadışı bir eylem" olarak nitelendirdi ve "sert" sonuçlar vaat etti.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image