Arama

Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu

2 yıl önce

Antik Frig Vadisi'ndeki gizli bir mücevher, sahip olduğu birçok tarihi mekan ve “peri bacaları” ile Türkiye'nin batısında alternatif bir turizm merkezi haline geldi.

Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu
ad image
ad image

 

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Üçlerkayası köyü, Frig Kültür Vakfı başkanı Tanju Tetik'e göre bir “gizli cennet”.

Tetik, köyün Frig, Helen, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşıdığını söyledi.

Köylerinde çok sayıda Frig eserinin bulunduğunu kaydederek, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek öncülüğünde artan turizm yatırımlarıyla bölgeye daha fazla turistin geldiğini söyledi.

Açık hava tapınakları, kaya mezarları, tek ve çok katlı kaya oyma evlerde yaşam alanları, şarap mahzenleri, zindanlar, kral mezarları ve 3 bin yıllık peribacaları ile Frigler'in yaşamına bir göz atabileceğiniz köy.

“Buraya Friglerin gizemli köyü diyebiliriz. Son zamanlarda bu gizem yavaş yavaş kaybolmaya başladı” dedi.

Bölgenin halk tarafından bilinir hale geldiğini belirten Emre Gölü ve bölgedeki Ayazini köyünün de ünlü olduğunu sözlerine ekledi.

“Yerli ve yabancı turistler bu bölgeleri gezerken yol üzerindeki kaya yerleşimlerini gördüklerinde Üçlerkayası köyüne uğrarlar. Köyümüze gelen turist sayısı her geçen gün artıyor” dedi.

Köyde restoran ve butik otel işleten Aziz Ahmet Özdemir, bölgeye çok sayıda Avrupalı ​​ziyaretçi geldiğini söyledi.

Özdemir, "Koronavirüs salgını nedeniyle doğal yaşam alanları, köyler ve tarihi yerler listelerin başında yer alıyor" dedi.

Üzerinde yazılı UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde, başkent Ankara ve Ege bölgesinde merkezi Eskişehir yanı sıra komşuları, Kütahya ve Afyonkarahisar genelinde Frig Vadisi yayılır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) göre Frigya, MÖ 800 yıllarında var olan ve Akdeniz'den güneye, kuzeyden Karadeniz'e kadar Orta Anadolu'ya hakim olan bir uygarlıktır.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image