Arama

Erdoğan, Taksim Meydanı'nda caminin açılışını yaptı

2 yıl önce

Başkan Erdoğan'ın yeni açılışını cami içinde İstanbul ‘ın Taksim bu onyıllardır hedefi olmuştur söyleyerek, 28 Mayıs Meydanı.

Erdoğan, Taksim Meydanı'nda caminin açılışını yaptı
ad image
ad image

 

Cuma namazının ardından tören için toplanan kalabalığa hitaben, “Taksim Camii, 1.5 asır süren bir mücadelenin ardından İstanbul'umuza getirildi” dedi.

“Taksim Camii'ni bir süre önce ibadete açtığımız Ayasofya Camii'ne İstanbul'un fethinin 568'inci yıldönümüne armağan olarak görüyorum” dedi.

Meydana cami yapma fikrinin, '93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı yıllarına dayandığını söyleyen Özcan, Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında da yeniden gündeme geldiğini kaydetti.

Önceki hükümetlerin girişimlerine rağmen burada cami yapılmasına izin verilmediğinden vatandaşların ilçede onlarca yıldır namaz kılmakta zorlandığını belirtti.

Erdoğan, "Taksim Camii önünde yankılanan sesin emperyalistleri, terör destekçilerini ve ülkemiz hakkında hesabı olan insan düşmanlarını rahatsız ettiğinden şüphe etmemelisiniz" dedi.

İki yüksek minaresi ile cami kompleksi, 4.000 kadar ibadete ev sahipliği yapabilecek ve bir sergi salonu, kütüphane, otopark ve aşevi barındıracak.

Cami inşaatına Şubat 2017'de Erdoğan'ın desteklediği bir proje ile başlandı, ancak onlarca yıldır mahkeme savaşları ve kamuoyu tartışmalarıyla kuşatıldı.

Yetkililer, 28 Mayıs'ta Twitter'da Erdoğan'ın İstanbul belediye başkanı olduğu 1994 yılında bir binanın tepesinden camiyi yapacağını söylediği yeri, yani şimdiki yeri işaret ettiğini gösteren bir video paylaştı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image