Arama

Çekişmeli Boşanma Davaları Vatandaşa Eziyet Haline Mi Geldi?

1 yıl önce


Çekişmeli Boşanma Davaları Vatandaşa Eziyet Haline Mi Geldi?
ad image
ad image

Ülkemizde her yıl yüzbinlerce insan boşanma yoluyla evliliklerini sonlandırmaktadır. Bunun yanında boşanma davalarının sayısı da her geçen yıl artış göstermektedir. Uzmanlar bu durumun temel sebepleri arasında küresel ekonomik çalkantılar, sosyo-kültürel gelişmişlik düzeyinin bireyi aileye nazaran daha çok ön plana çıkarması sonucunda ortaya çıkan bireycilik algısı ve özellikle büyükşehirlerde iş hayatının yoğunluğu nedeniyle eşlerin birbirlerine uzaklaşması gibi nedenler gösterilmektedir.

Ancak boşanma davası, taraflarca iyiden iyiye düşünülüp tüm yönleriyle değerlendirilmesi gereken davalardır. Çünkü boşanma davalarında yalnızca bir zamanlar birbirini sevmiş ve yuva kurma amacıyla bir araya gelmiş iki insanın ayrılığından ziyade çok daha kapsamlı konular işlenmektedir. Yargılama boyunca tedbir nafakası, yargılama sonrasında iştirak ve yoksulluk nafakaları, maddi ve manevi tazminat, ziynet eşyalarının iadesi, boşanma kararının kesinleşmesi sonrasında görülecek mal rejiminin tasfiyesi davası gibi birçok husus, boşanma davaları ve aile hukukunun kapsamına girmektedir.

 

Taraflar, Ailelerini Kaybettikleri Yetmezmiş Gibi Yargısal Süreçte de Izdırap Çekiyor

Boşanma davaları, çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak görülebiliyor. Anlaşmalı boşanma yolunu tercih edenler, nispeten çekişmeli boşanma davası yolunu tercih edenlere göre daha şanslı oluyor ya da en azından süreci çok daha az yara alarak atlatabiliyor. Çünkü anlaşmalı boşanma davaları halk arasındaki tabirle “tek celsede” sonuçlanabiliyor ve kesinleşip nüfus kaydına işlenmesi yalnızca 2-3 ay kadar sürüyor.

Oysa çekişmeli boşanma davaları ise yalnızca ilk derece mahkemesinde 1 –  1.5 yıl sürebiliyor. Ayrıca istinaf ve temyiz kanun yolları ile Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay nezdinde yürütülecek süreç de dikkate alınacak olursa, çekişmeli bir boşanma davasının bir insanın ömründen ortalama 3-5 sene arasında bir zamanı götüreceğini düşünmek yanlış olmayacaktır.

 

Boşanma Davasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tabii, çekişmeli boşanma davasında olduğu gibi, anlaşmalı boşanma davalarında da hak kayıpları yaşanması mümkündür. Taraflar, anlaşmalı boşanma davasında haklarını bilmeli ve körü körüne “boşanayım da ne olursa olsun” düşüncesiyle bu haklarını masada bırakmamalıdır. Aynı şekilde çekişmeli boşanma davasının tarafları da, sürelere son derece özen göstermeli, usul kurallarında en ufak bir hataya düşmemeli ve delilleri ile beyanlarının birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelidir. Tüm bu hususlar aile hukukuna dair bilgi ve deneyim eksikliği hisseden kişiler açısından zorluk çıkarabilir. Bu nedenle uzmanlar, mutlaka alanında deneyim sahibi bir boşanma avukatı ile çalışılmasını tavsiye etmektedir. Ancak bu anlamda avukatlar arasında çekişmeli boşanma avukatı veya anlaşmalı boşanma avukatı şeklinde bir ayrım bulunmamaktadır, bu durum halk arasında yaygın olarak görülen bir hatadır. Türk Hukuk Sistemimizde avukatların boşanma avukatı veya ceza avukatı şeklinde bir ayrımla çalışması söz konusu değildir, uzmanlaşma yasağı mevcuttur. Tabii fiilen bazı avukatların bazı alanlara da yöneldiği unutulmamalıdır.

Kaynak: https://www.delilavukatlik.com/ankara-bosanma-avukati

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image