Arama

Bitcoin Madenciliği Çevreye Zararlı mı?

1 yıl önce


Bitcoin Madenciliği Çevreye Zararlı mı?
ad image
ad image

 

Bitcoin Blockchain’in ekoloji üzerindeki etkileri yeni konuşulmaya başlanmış bir şey değil. 2017 yılında, Bitcoin’in ilk büyük yükselişi sırasında kripto para haberleri, kripto para birimi Blockchain’in bakımında muazzam derecede enerji harcaması gerektiğine dikkat çekti.

Günümüzde Bitcoin’in elektrik tüketimi Saatte 95.45 terawatt’a ulaşmıştır. Bu durum, kripto para birimi Blockchain’in tek başına ekolojiye her yıl yaklaşık olarak 45.34 metrik ton CO2 yaydığı anlamına gelmektedir. Gezegenimizdeki nüfusu en yoğun şehir merkezlerinden birisi olan Hong Kong şehrinin tüm gaz emisyonlarına yakın bir rakam.

Bu, yalnızca Bitcoin madenciliği için hesaplanmış değer, yani Bitcoin madenciliği için gerekli olan ekipmanların üretilmesiyle ortaya çıkan atığı da hesaba kattığımızda değer gittikçe artıyor. Bitcoin Blockchain’den gelen gücün artması nedeniyle sıklıkla meydana gelen ve gittikçe daha çok gelişmiş ekipmanların tasarlanmasına ve üretilmesine yol açarak eskiyen madencilik ekipmanlarının kullanılmaz kılan bir süreçtir. Her ne kadar kripto para borsalarından kullanıcıların kazandıkları miktarlar çok olsa bile bu durum madenciliğin çevreye zarar verdiği gerçeğini değiştirmemektedir. Kripto para borsalarından Binance komisyon indirim kodu ile kazanılan miktarlar artabilmektedir.

 

Sürdürülebilir Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliğine yönelik yapılan bu eleştirilere rağmen, kripto para topluluğu, bu gösterilen verilerin tersine Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanımına teşvik eden ve sürdürülebilir bir süreç olarak savunmaktadır. CoinShares ekibince 2019’da hazırlanan araştırmaya göre, Bitcoin’in madenciliğinin en az % 74,1’i yenilenebilir enerji kullanmaktadır. Bu sebeple, bu faaliyet, çevre için faydayı ölçüleyerek, kirletmeyen bir enerjilerin kullanılmasına teşvik olacaktır.

Bunlarla birlikte, kripto para haberlerine bakıldığında, büyük madencilik çiftliklerinde, çevresel ayak izlerini daha çok azaltmak için artık karlı olmayan madencilik teknolojilerini yeniden satmaya çalıştıklarını söylüyorlar. Bu açıklamalar herkes tarafından kabul edilmiyor, çünkü PwC Blockchain analisti Alex de Vries’in açıkladığı gibi, madencilik ekoloji için bir tehdit olarak devam ediyor: “Yıl boyunca sabit olan Bitcoin madencilik makinelerinin enerji talebinin aksine, hidroelektrik enerji üretimi mevsimlere bağlıdır. Sonuç olarak, hidroelektrik enerjinin mevsimsel değişkenliği halihazırda % 30’un üzerindedir ve iklim değişikliği nedeniyle daha da artması beklenmektedir. ‘

Bu nedenle, kripto para topluluğunun Bitcoin madenciliğini çevreye az zararlı bir üretim haline getirme çalışıyor olsalar bile, gerçek şu ki, BTC Blockchain’in sürdürülmesi, yaşıyor olduğumuz iklim bozukluğu üzerinde büyük bir etkiye sahip ve ilerleyen zamanlarda da bunu yapmaya devam edecek.

 

 

Güncel Binance Referans (Komisyon İndirimi) Kodları (Ömür Boyu Geçerli)

Binance %20 Komisyon indirimi kodunuz: JL3MPH7U

Binance Futures vadeli işlemler için %10 Komisyon indirim kodunuz: 48162505

                                         

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image