Arama

Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere

2 yıl önce

Çanakkale Savaşları sırasında muharebe merkezi ve silah tamir atölyesi olarak kullanılan 202 yıllık kalenin altı yıllık bir çalışmanın ardından restorasyonu bitmek üzere.

Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
ad image
ad image

 

Türkiye'nin kuzeybatısındaki Çanakkale ilinin Avrupa kıyısında yer alan ve Osmanlı Padişahı II. Mahmud döneminde tamamlanan Bigalı Kalesi, çok yakında yeniden ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak.

Tarihi yapı, Birinci Dünya Savaşı sırasında İstanbul'u ele geçirmek ve Çarlık Rusyası'na yardım götürmek amacıyla İngiliz ve Fransız deniz birliklerinden oluşan Müttefik Kuvvetlerin Gelibolu Seferi'nin kaderini değiştirmişti.

Gelibolu Birinci Dünya Savaşı Tarihi Yeri Başkanı İsmail Kaşdemir, Demirören Haber Ajansı'na verdiği demeçte, kalenin yeniden açılmasıyla ziyaretçilerin "Çanakkale ruhunu" hissedeceklerini ve tarihte yolculuk yapacaklarını söyledi.

Çalışmalar kapsamında yıkılan kalenin duvarları aslına uygun olarak restore edilerek, silah tamir atölyesi ve cami yeniden inşa edildi.

Kalenin kıyı kesimi ziyaretçilerin gezebileceği tortullarla beslendi ve restorasyonun tamamı yaklaşık 18 milyon Türk Lirası'na (1,3 milyon ABD Doları) mal oldu.

Savaşta kullanılan tüfekler ve çeşitli malzemelerin kısa süre içerisinde tamir edilerek sergilenmesi bekleniyor.

Kaşdemir, "Ziyaretçilere burada silahların nasıl tamir edildiğini, [savaşlarda] hangi makinelerin kullanıldığını ve nasıl yapıldığını anlatacağız" dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında Bigalı Kalesi'nde görev yapan Osmanlı kahramanı Tüfekçi Yusuf'un da ziyaretçilere tanıtılacağını kaydetti.

Kaşdemir, "Gaziantep halkı için çok önemli olan Tüfekçi Yusuf, Gaziantep'in şanlı müdafaasında sembolik bir değere ve önemli bir yere sahiptir" diyen Kaşdemir, deniz savaşlarında kalede görev yaptığını ve kalede görev yaptığını ifade etti. Yusuf savaş sırasında büyük çaba sarf etti.

Çanakkale'nin Türkiye'nin ortak paydası olduğunu vurgulayan tarihçi, ziyaretçilere büyük destanı yazan kahramanları tanıtmak istediklerini ifade etti.

"Bu kale, büyük kahramanların ayak izlerinin bulunabileceği eski bir sitedir" diye ekledi.

107 yıl önce Birinci Dünya Savaşı sırasındaki Gelibolu Harekatı'nda dünyanın en kanlı muharebelerinden birinde on binlerce asker hayatını kaybetmişti.

Müttefik Kuvvetler taarruzlarına 1915'te başladı, ancak sular Osmanlı gemileri tarafından döşenen bir mayın ağıyla doldu ve bunun sonucunda bazı büyük savaş gemileri battı.

Müttefik kuvvetlerine karşı kazanılan zafer Türk tarafının moralini yükseltti, daha sonra 1919-1922 yılları arasında bir bağımsızlık savaşı başlattı ve sonunda 1923'te eski imparatorluğun küllerinden bir cumhuriyet kurdu.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image