Arama

Assos 500 gün kapalı olacak

3 yıl önce

Çanakkale'nin kuzeybatısındaki Çanakkale ilinde bulunan Assos arkeolojik sit alanı , Assos antik limanına giden yola kaya ve taş parçaları düştükten sonra yakındaki bir yamaçta rehabilitasyon çalışmaları yapılırken 500 gün süreyle kapatılacak.

Assos 500 gün kapalı olacak
ad image
ad image

 

Çanakkale Ayvacık Valiliği tarafından geçtiğimiz ay ihale edilen antik limandaki turizm işletmecileri ve esnaf faaliyetleri durduruldu.

27 Nisan'da antik limana giden yol jandarma ekipleri tarafından kapatıldı ve ziyaretçilerin bölgeyi ziyaret planları ertelendi.

Yaklaşık 500 günde tamamlanması planlanan proje kapsamında, liman üzerinde kaya parçaları ve taşların tehlike oluşturmasını önlemek için liman yakınındaki yamaç rehabilite edilecek. Depremler ve doğa koşulları nedeniyle düşmeye başlamışlardı.

Yetkililer, bölgedeki işletmelerin rehabilitasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından faaliyetlerine devam edeceklerini söylediler.

Behramkale olarak da bilinen Assos, antik çağın en önemli liman kentlerinden biriydi ve antik tiyatro, agora, nekropol ve duvarlar da dahil olmak üzere bölgenin Roma döneminden kalma önemli kültürel mirasa sahip.

Ayvacık ilçesinin 17 kilometre güneyinde yer alan alan, 15 Nisan 2017 tarihinde UNESCO Dünya Miras Alanları geçici listesine yazılmıştır.

UNESCO web sitesine göre, Arkaik dönemde önemli bir şehir devleti olan Assos, bölgedeki önemli rolünü Bizans dönemine kadar sürdürdü.

Türk arkeologlar, 1981 yılında Assos'ta kazılara başladı.

Antik kentin korunması, tanıtımı ve restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği ve Behramkale Köyü mahalli idaresi tarafından üstleniliyor.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image