Arama

5 BİN YENİ BİYOLOJİK ÇEŞİT KEŞFEDİLDİ

8 yıl önce


5 BİN YENİ BİYOLOJİK ÇEŞİT KEŞFEDİLDİ
ad image
ad image

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyolojik çeşitlilik konusunda yapılan çalışmalarla giderek artan bitki örtüsü ve hayvan tür sayısının önem arz eden rakamlara ulaştığını söyledi.

Doğal kaynakların etkin bir şekilde korunması, bunlardan verimli ve sürekli olarak faydalanabilmek için türlerin iyi tanınması ve potansiyellerin belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Taş, bu kapsamda yaklaşık 2,5 yıl önce "Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi" hazırladıklarını anlattı.

2018 yılına kadar sürecek proje ile bitki ve hayvanların envanterleri üzerinde çalışıldığını dile getiren Taş, biyolojik çeşitliliğin izlenmesine yönelik verilerin elde edilmesi, izleme metodolojisinin oluşturulması ve raporlanması noktasında önemli bir çalışmanın ortaya çıkarılacağını bildirdi.

Proje ile zengin bitki toplulukları, yaban hayvanları alan tespitlerinin yapılarak izleme çalışmalarının gerçekleştirildiğini anlatan Taş, ülkenin biyolojik çeşitlilik verilerinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.

Taş, ülkenin sahip olduğu zengin biyolojik çeşitliliğin, yabancı araştırmacıların gözdesi haline geldiğine dikkati çekerek, zenginliğin korunması adına bu tür çalışmanın son derece önemli olduğunu belirtti.

"NUH'UN GEMİSİ"NE 5 BİN KAYIT

Projede elde edilen tüm verilerin, ulusal nitelikteki Nuh'un Gemisi Veritabanı'na aktarıldığını, bu sayede tür, habitat ve ekosistem düzeyinde biyolojik çeşitliliğin sorgulanabileceğini dile getiren Taş, "Tamamlanan biyolojik çeşitlilik envanter çalışmaları neticesinde, sistemli olarak izleme çalışmaları daha verimli olacak. Tür ve popülasyon, ekosistem ve bölgesel düzeyde izleme çalışmaları ile biyolojik çeşitlilik daha etkin korunacak" dedi.

Projede üniversitelerden ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından yaklaşık 300 uzmanın görev aldığını ifade eden Taş, "Envanteri tamamlanan 25 ilde, illerde daha önce görülmeyen toplam 5 bin 219 yeni tür tespiti yapıldı. Bu tespitler, ilgili illerin yeni tür kayıtları olarak veritabanına işlendi" diye konuştu.

Nurettin Taş, projenin 2018 yılı sonuna kadar 81 ilde tamamlanmış olacağını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: AA

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

Selim ber

Gerçekten muhteşem bir klip emeğine sağlık diyelim yolu açık olsun, hızlı ve etkili haber için takipdeyim 👍

1 yıl önce
ad image
ad image