takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle
 Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı

Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı

Türkiye'nin önde gelen araştırmacı gazetecilerinden Uğur Mumcu , 24 Ocak'ta öldürülmesinin 28. yıldönümünde anıldı.

Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı
Öldürülen gazeteci Uğur Mumcu, öldürülmesinin 28. yıl dönümünde anıldı Admin
Bu içerik 7122 kez okundu.

 

Uğur Mumcu'nun bombalı saldırıda hayatını kaybetmesinin yıldönümünü kutlamak için evinin önünde sadece aile fertleri ve pandemi nedeniyle yakınlarının katılımıyla anma töreni düzenlendi.

Törende katılımcılar başta Mumcu olmak üzere hayatını kaybeden tüm aydınlara “karanlığa karşı mum” yaktı.

1961-1965'te Ankara Üniversitesi'nde hukuk öğrencisi olarak yazmaya başladığı Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” yazısıyla Yunus Nadi Ödülü aldı.

Mezun olduktan sonra 1969-1972'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde profesör olan Tahsin Bekir Balta'ya asistan olarak çalıştı.

Ardından düzinelerce kitap ve yüzlerce araştırma makalesi kaleme aldığı gazetecilik kariyerine başladı.

Mumcu'nun “ Gazeteci güvenilir bir kişi olmalıdır ” sloganı, Türkiye'nin dört bir yanındaki iletişim fakültelerinde geleceğin gazetecileri için önemli bir ilke olmaya devam ediyor.

Gazeteciliği “hayatın her alanındaki mücadelelerden bahsetmenin aracı” olarak tanımlayan Mumcu, güvenilirliği ve çalışmalarıyla büyük saygı gördü.

Yolsuzluk iddiaları, yasadışı örgütler ve bunların bağlantıları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Mumcu, “Dün sabaha kadar araştırıp yazdığım hiçbir konuyu inkar edemezdiniz. Öyleyse vur bana, beni parçala. "

Mumcu, öğrenciyken bir makalede “uyanık olunması gerektiğini” söylemesinin ardından orduya hakaret suçlamasıyla yargılandı. Yüksek mahkemenin verdiği kararın ardından yedi yıllık cezasının yalnızca bir yılını çekmiştir.

1977'de Cumhuriyet için yazmaya başladı ve Kasım 1991'e kadar "Gözlem" başlıklı köşe dizisi yazmaya devam etti.

Mumcu suikastı

Radikal İslamcı terör örgütleri İBDA-C ve Hizbullah, Mumcu'nun öldürülmesinin sorumluluğunu üstlendi, ancak Mumcu'nun ölümünden altı yıl sonra açılan davada faillerin bulunamaması nedeniyle dava çözülemedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, aralarında Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok'un da bulunduğu çok sayıda komünistin cinayetini kapsadığı için Umut Operasyonu dosyası olarak anıldı.

Üç sanık Selam-Tevhid ve Kudüs Ordusu'nun yasadışı teşkilatını kurup yönetmekten hapis cezasına çarptırılırken, diğer beşi de aynı örgüte üye olmaktan mahkum edildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Keşifle gaz ithalatını azaltmak Türkiye için 'büyük başarı'
Keşifle gaz ithalatını azaltmak Türkiye için 'büyük başarı'
Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı
Çin, Sincan ve Hong Kong eleştirisinden sonra G7 'manipülasyonunu' çarptı