Arama

Wi-Fi Yerini Lİ-Fİ ya Bırakıyor Li-Fi İnterneti Kaç Kat Fazla Fazla Hızlandıracak?

8 yıl önce


Wi-Fi Yerini Lİ-Fİ ya Bırakıyor Li-Fi İnterneti Kaç Kat Fazla Fazla Hızlandıracak?
ad image
ad image

Teknolojinin gelişmesi ile bilim adamları her geçen gün yeni çalışmalara imza atıyorlar.Bilim adamları Wi-Fi’dan daha hızlı bir kablosuz bağlantı yöntemi olan Li-Fi’ın laboratuar  dışında deneme çalışmalarının başladığı öğrenildi.

20 yıldan beri yaşamımızda olan Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transferi yapabilen Li-Fi Estonya  merkezli Velmenni şirketi tarafından ilk defa laboratuar ortamı dışında denendi.

2011 yılında Edinburg üniversitesinden Harald Haas tarafından  icat edilen Lİ-Fi , ışık üzerinden VLC kullanarak (Görülebilir Işık İletişimi/Visible Light Connection) veri transferi yapabiliyor.Laboratuar çalışmalarında deneylerde saniyede 224 gigabyte gibi bir hıza ulaşmıştı.Bu da internet kullanımında devrim yapacağa benziyor.

Haas yaptığı çalışmalarla tek bir yanıp sönen LED ile bir baz istasyonundan çok daha fazla veriyi transfer edebileceğini kanıtladı. Li-Fi teknolojisi gözün göremeyeceği kadar hızlı bir şekilde yanıp sönme hareketi yapan LED'ler kullanılarak mors alfabesine benzer bir prensiple çalışıyor.

Li-Fi’nin çalışmalarda ulaştığı hıza bakarak saniyede 1,5 GB boyutunda 18 film indirmek mümkün görünüyor.

Şu an kullandığımız Wi-Fi teknolojisinin yerini yakın zaman da Li-Fi ‘ye bırakması  ihtimal olarak görülse de iki teknolojinin paralel olarak kullanılması ile daha verimli ağlar oluşturulması mümkün .

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image