Arama

Üst mahkeme 31 Mart'ta HDP kapatma davasıyla ilgili ilk incelemeyi yapacak

3 yıl önce

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Halkların Demokrat Partisi'nin ( HDP ) kapatılması talebiyle açılan davanın ilk incelemesini 31 Mart'ta

Üst mahkeme 31 Mart'ta HDP kapatma davasıyla ilgili ilk incelemeyi yapacak
ad image
ad image

 

yapacak. Aynı gün Yüksek Mahkeme, eski HDP Milletvekili Ömer Faruk'un yaptığı başvuruyu da inceleyecek. Gergerlioğlu, meclis koltuğunun kaldırılması kararının iptalini talep etti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 17 Mart'ta HDP'ye kapatılması nedeniyle “terör eylemleri” ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle dava açtı. Anayasa mahkemesinin ilk incelemesini 15 gün içinde tamamlaması gerekiyordu. Böylece ilk inceleme, dava açıldıktan 15 gün sonra mahkemeye getirilecek.

Anayasa Mahkemesi bu toplantıda savcılık dosyasında bir eksiklik görmezse davayı kabul edecek ve kapatma iddianamesi ön savunma için HDP'ye gönderilecek.

HDP, Yargıtay'ın izin verdiği süre içinde savunma yapmak zorundadır. Ancak parti, bu sürenin uzatılması için başvurabilecek. Ek süre talebine Anayasa Mahkemesi karar verecektir.

Tarafça ön savunmanın yapılmasının ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esasa ilişkin görüşünü sunacak. Şahin'in görüşü HDP'ye gönderilecek. Ardından sözlü açıklama yapacak ve HDP yetkilileri sözlü savunma yapacak. Bu işlemin ardından muhabir, dava ile ilgili bilgi ve belgeleri toplayacak ve esasa ilişkin bir rapor hazırlayacaktır.

15 üyeden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti, HDP'nin kapatılma davasına karar verecek. Davanın olası sonuçlarından biri de HDP'nin kapatılması.

15 üyeli Anayasa Mahkemesi, kalıcı kapatma yerine söz konusu eylemlerin ciddiyetine göre partiye yapılan devlet yardımını kısmen veya tamamen kesmeye karar verebilir.

609 sayfalık iddianamede, HDP'nin kalıcı olarak kapatılmasının Türk devletinin bölünmez bütünlüğü ve milletin huzuru ve güvenliği için yasal bir zorunluluk olduğu belirtildi. Partinin ayrıca hazine hibelerinden tamamen mahrum bırakılması gerektiğini söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image