Arama

Türkiye, Rusya ve İran liderleri Astana zirvesinde çevrimiçi

3 yıl önce

Suriye'nin siyasi bütünlüğünü ve toprak bütünlüğünü korumak Türkiye için bir önceliktir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Temmuz'da Astana grubuyla çevrimiçi bir zirveye hitap etti.

Türkiye, Rusya ve İran liderleri Astana zirvesinde çevrimiçi
ad image
ad image

 

“Siyasi birlik ve Suriye, zeminde sakin kurulması toprak bütünlüğünü korumak ve çatışmanın kalıcı çözüm bizim önceliğimizdir” diye Türkiye, liderlerinin çevrimiçi toplantıda söyledi Rusya ve İran , amaçları için Suriye'deki çatışmayı sonlandırın ve siyasi bir süreç başlatın.

“İnsani bir trajediyi ve gerektiğinde gerçek müdahalelerle bölücü hırsları engelledik. Suriye'ye komşumuzda en kısa sürede barış, güvenlik ve istikrar sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz ”dedi.

“Astana garantörü olarak göstereceğimiz işbirliği Suriye'nin geleceğinde belirleyici olacak” dedi.

6. Üçlü Astana Zirvesi, COVID-19 salgını önlemleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla video konferans yoluyla 1 Temmuz'da gerçekleştirildi.

Rouhani, kendi adına, Suriye için “askeri bir çözüm” olmadığını söyledi. Televizyonda yapılan açılış adresinde Rouhani, “İslam Cumhuriyeti, Suriye krizine tek çözümün askeri değil, siyasi olduğuna inanıyor” dedi.

“Suriye arası diyaloğu desteklemeye devam ediyoruz ve DAEŞ [IŞİD için Arapça kısaltma], El Kaide ve diğer ilgili grupların terörizmiyle mücadele konusundaki kararlılığımızın altını çiziyoruz” dedi.

"Terörizmle mücadelenin Suriye'de ve genel olarak bölgede tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar devam edeceğini vurguluyorum."

Erdoğan, Putin ve Rouhani daha sonra video konferanstan sonra 14 maddelik bir açıklama yaptılar.

Liderler, geçtiğimiz Eylül ayında Ankara'da yaptıkları son toplantı sonrasında yaşanan gelişmeleri gözden geçirdiler ve açıklamaya göre, “anlaşmalar ışığında üçlü koordinasyonu artırma kararlılıklarını yinelediler”.

Liderler, “Suriye Arap Cumhuriyeti'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne ve BM Şartı'nın amaç ve ilkelerine güçlü bağlılıklarını vurguladılar” dedi.

Ayrıca, “bu ilkelere evrensel olarak saygı duyulması gerektiğini ve kimin üstlendikleri olursa olsun hiçbir eylemin onları baltalamaması gerektiğini” vurguladılar.

Liderler “gayri meşru öz-yönetim girişimleri de dahil olmak üzere terörizmle mücadele bahanesi altında zeminde yeni gerçeklikler yaratmaya yönelik tüm girişimleri reddetti ve Suriye'nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalamayı ve tehdit etmeyi amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını dile getirdi. komşu ülkelerin ulusal güvenliği. ”

Astana süreci, Cenevre'deki BM destekli barış görüşmelerinin tamamlayıcı bir parçası olarak Suriye'deki tüm savaşan partileri müzakere masasına getirmek amacıyla Ocak 2017'de Rusya, Türkiye ve İran tarafından başlatıldı. Görüşmeler, Eylül ayından bu yana, üç gücün çatışmanın 10. yılına girdiği Suriye'deki gelişmeleri tartıştığı Astana biçiminde ilk.

Bir sonraki zirvenin İran'da yapılması gerekiyordu, ancak yeni koronavirüs nedeniyle iptal edildi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image