Arama

Türkiye, Macron'un olası oylara müdahale iddiasını reddediyor

3 yıl önce

24 Mart'ta Ankara, Fransa cumhurbaşkanının Türkiye ve lideri hakkındaki son açıklamalarını “kabul edilemez” olarak nitelendirerek kınadı.

Türkiye, Macron'un olası oylara müdahale iddiasını reddediyor
ad image
ad image

 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada, " Fransa Cumhurbaşkanı [Emmanuel] Macron'un programda sorulan kasıtlı sorulara cevaben verdiği ve ülkelerimiz arasındaki dostluğa ve ittifaka aykırı ifadelerini kabul edilemez buluyoruz. " Dedi. .

Aksoy, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında “haksız ve tutarsız” açıklamaların yapıldığını söyledi.

Salı günü France5 TV kanalında yayınlanan bir röportajda Macron, Türkiye'nin 2022'de Fransa'nın bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimine "müdahale etmeye çalıştığını" iddia etti .

TV programının bu haftaki AB zirvesi öncesinde kasıtlı olarak hazırlandığını ve Avrupa Türkiye gerçekliğini aşındırmaya çalıştığını, ancak bu iddiaların amacına ulaşamayacağı aşikar olduğunu vurguladı.

Aksoy'a göre Türkiye, gerek bölgesel politikaları gerekse üye ülkelerle yakın ikili bağları ile Avrupa kıtası, NATO ve transatlantik ilişkilerinde etkili olmaya ve en büyük katkıları sağlamaya devam edecek.

Macron'un, Türkiye'nin önümüzdeki yıl Fransa'nın cumhurbaşkanlığı seçimlerine müdahale edeceğine dair “belirli yargılarla” iddialarının, ülkede yaşayan yabancı kökenli toplulukları yabancılaştırdığını ve dolayısıyla “tehlikeli” olduğunu söyledi.

Fransa'nın iç siyasetiyle ilgili gündem yok

"Türkiye'nin Fransa'nın iç siyasetinde, ülkede yaşayan 800.000 civarında insanla Türk toplumunun refah, barış ve uyumu dışında herhangi bir gündemi bulunmadığını vurgulayan Aksoy, Türkiye'nin de Fransa'nın kendisini iç siyasetin bir parçası yapmamasını beklediğini de sözlerine ekledi özellikle seçim zamanlarında.

Aksoy, “İki ülke ilişkilerindeki gerilimi sakin ve dostlukla değiştirecek adımlar attığımızda Sayın Macron'un bu açıklamalarının talihsiz ve tutarsız olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Ankara ile Paris arasında son zamanlarda yaşanan sorunların temelinde “samimiyetsizlik ve tutarsızlık” olduğunu vurguladı.

"Fransa'nın bu dönemde göstereceği olumlu ve olumsuz tutum ve söylemlerinin de aynı şekilde Türkiye'den misilleme göreceğini bir kez daha hatırlatıyoruz."

Aksoy, "Türkiye Doğu Akdeniz, Suriye ve Libya'da uluslararası hukuk çerçevesinde meşru politikalar izliyor" dedi.

Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Suriye ve Libya'daki çatışmalar nedeniyle jeopolitik olarak çelişiyor. Son olarak, Erdoğan ve Macron, İslam'ın Peygamber Muhammed'in saldırgan karikatürleriyle ilgili bir tartışmanın ardından birbirlerine ateş açtılar.

Macron, Türkiye'nin geçen yıl Fransa'daki bir dizi terör saldırısının ardından İslam'ı “krizde bir din” olarak tanımlarken İslam hakkındaki yorumlarını çarpıttığını iddia etti.

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image