Arama

Türkiye, Khashoggi cinayet zanlılarını gıyaben yargılayacak

3 yıl önce

Türkiye gazeteci Cemal 2018 öldürülmesinde 20 şüpheliyi çalışacağız Khashoggi'nın 3 Temmuz'da gıyaben, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Salman iki eski yardımcıları dahil, nişanlısı 30 Haziran'da AFP söyledi.

Türkiye, Khashoggi cinayet zanlılarını gıyaben yargılayacak
ad image
ad image

 

Washington Post için yazan Riyad eleştirmen yorumcusu 59 yaşındaki Khashoggi, Türk nişanlısı Hatice Cengiz'e düğünü için evrak elde etmek üzere 2 Ekim 2018'de İstanbul'daki Suudi konsolosluğuna girdikten sonra öldürüldü .

Türk savcılar Suudi Arabistan istihbarat şefi Ahmed el-Assiri ve kraliyet mahkemesi medyası çar Suud el-Qahtani'yi operasyona liderlik etmek ve Suudi isabetli bir takıma emir vermekle suçluyorlar .

Yabancı turlarda veliaht prens ile sık sık seyahat eden istihbarat operatörü Maher Mutreb de dahil olmak üzere 18 şüpheli de “kasten ve canavarca öldürerek işkenceye neden oldu”.

Hüküm giymeleri halinde hapishanede yaşarlar.

Devamsızlık davası, 3 Temmuz yerel saatle 10: 00'da İstanbul'un ana adliyesi Çağlayan'da açılacak. Khashoggi'nin nişanlısı Cengiz, AFP'ye 30 Haziran'ın sonlarında söyledi.

“Ben de orada olacağım,” dedi.

Yargılamaya , BM'nin yargısız, özet veya keyfi infazlar üzerine özel raportörü Agnes Callamard'ın da katılması bekleniyor.

Türk savcılar, Türkiye'de olmayan Suudi zanlılar için tutuklama emri çıkarmıştı bile.

Khashoggi'nin oğulları Mayıs ayında babalarının katillerini “affettiğini” açıkladı.

Suudi kraliyetlerine yakın olan ancak eleştirmen olan Khashoggi, Veliaht Prens Muhammed'in itibarını zedeleyen bir durumda krallık konsolosluğunda öldürüldü ve parçalandı.

Kalıntıları hiç bulunamadı.

Riyad cinayeti “haydut” bir operasyon olarak nitelendirdi, ancak hem CIA hem de Callamard, kralın şiddetle reddettiği bir suçlama olan Veliaht Prens Muhammed'i doğrudan öldürmeye bağladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image