Arama

Türkiye 2022 yılına kadar F-35 parçalarını yapmaya devam edecek

3 yıl önce

Penberg yetkilisine verdiği demeçte Bloomberg, ABD'nin 2022 yılına kadar 2022 yılına kadar F-35 savaş uçaklarının önemli parçaları için Türk imalatına bağımlı olmaya devam edeceğini bildirdi.

Türkiye 2022 yılına kadar F-35 parçalarını yapmaya devam edecek
ad image
ad image

 

Her ne kadar Türkiye hala Rusya'nın S-400 hava savunma sistemini satın aldıktan sonra F-35s satın men edilmesi, Yarbay Mike Andrews, bir Savunma Bakanlığı sözcüsü, bir karar sözleşme düzenlemeleri mevcut ve parçaların teslimatı kabul onuruna" geç 2019 yılında yapıldığını söyledi zaten sözleşmekteydi."

Andrews, amacın "maliyetli, yıkıcı ve savurgan sözleşme feshinden kaçınmak" olduğunu vurguladı.

Karar, Hükümet Sorumluluk Dairesi'nin Mayıs ayındaki raporunda belirtildi.

Andrews, alternatif kaynakların "Türk yapımı tüm parçalar için tanımlandığını ve Türk sözleşmelerinin gecikmesi ve malzeme teslim edilmesinde kullanılacağını" sözlerine ekledi.

Türkiye, havacılık ve uzay sanayii üretiminde dünya lideridir ve Bloomberg Hükümeti tarafından yapılan 2018 analizine göre 10 Türk şirketi, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen merkez gövde de dahil olmak üzere yaklaşık 12 milyar dolarlık F-35 parça üretmeye devam ediyor.

Pentagon verilerine göre Türk şirketleri, jetin yaklaşık 24.000 uçak gövdesi parça tipinden 817 ve yaklaşık 3.000 motor parçası tipinden 188 üretti.

Türkiye'nin S-400'ü satın alması, Washington'u Temmuz ayında Türkiye'yi F-35 beşinci nesil ortak saldırı savaş programından çıkarmaya itti. ABD, sistemin jet tarafından gizli bir şekilde gizli detaylar elde etmek için Rusya tarafından kullanılabileceğini ve NATO sistemleriyle uyumsuz olduğunu savunuyor.

Ancak Türkiye, S-400'ün NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini ve ittifak için tehdit oluşturmayacağını söyledi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image