Arama

Türk mahkemesi eski Nissan CEO'su kaçış davasında 3 hapse girdi

3 yıl önce

24 Şubat Bir Türk mahkemesi eski Nissan CEO'su yardım etmekle suçlanan üç kişiye hapis çarptırdı Carlos Ghosn ‘ın kaçışını İstanbul'da bir havaalanı yoluyla Japonya'dan Lübnan'a.

Türk mahkemesi eski Nissan CEO'su kaçış davasında 3 hapse girdi
ad image
ad image

 

"Göçmen kaçakçılığı" ile suçlanan özel bir kargo şirketi yöneticisi ve iki pilot, her biri dört yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı.

Özel kargo şirketi yöneticisi sanık Okan Kösemen, kasıtlı bir niyeti olmadığını söyleyerek, olaya "talihsiz" dedi.

Davanın bir diğer sanıklarından Pilot Bahri Kutlu Sömek, mahkemeye bir kez daha görevlendirilmesi halinde aynı uçuşu yapacağını söyledi.

"Bu olaydan hiçbir şekilde yararlanmadım. İlgim olsaydı, yurtdışı seyahat yasağımın aylarca çalışmaya kaldırılmasını istemezdim, emekliyim ve annemin kartıyla yaşıyorum" dedi. , suçlamaları reddediyor.

Sanık pilot Noyan Paşin, şirketinin kendisine verdiği görevi yerine getirdiğini belirterek, Carlos Ghosn'un Japonya ve İstanbul'daki tüm kontrol noktalarından geçtiğini iddia etti.

Ayrıca göçmen kaçakçılığı suçunun hiçbir yasal unsuru bulunmadığını iddia etti.

Mahkeme ayrıca her birine 31.240 Türk Lirası (4.300 $) para cezası verdi.

Diğer sanıklar Serhat Kahvecioğlu, Özgü Bilge Bayram ve Nesrin Altunalan mahkeme tarafından beraat ettirildi.

Soruşturma kapsamında Japonya'nın Osaka kentinden Atatürk Havalimanı'na ve ardından Beyrut'a iki özel jetin iki uçuşu incelendi.

Osaka'dan kalkan jetlerden biri 29 Aralık 2019 günü yerel saatle 5.15'te (0215GMT) Atatürk Havalimanı'na inerken, diğer jet Bombardier Challenger 300 Atatürk Havalimanı'ndan Beyrut'a yerel saatle 06.00'da havalandı ( 0300GMT) 30 Aralık.

Kasım 2019'da Ghosn, Nissan'ın başkanı olduğu süre boyunca yolsuzluk suçlamasıyla Japonya'da tutuklandı. Lübnanlı yetkililer geçen hafta ülkeye "yasal" olarak geldiğini duyurdular.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image