Arama

Trafik İşaret Levhaları ve Anlamları

2 yıl önce


Trafik İşaret Levhaları ve Anlamları
ad image
ad image

 

Trafik işaret levhaları ve anlamları, araba kullanan, yola çıkan ya da sokaktan geçen herkesin bilmesi gereken bir bilgidir. Yolların, araçların ve yayaların düzenli olarak herhangi bir soruna ya da kazaya neden olmadan hareket etmesi için trafik işaret levhaları büyük önem taşımaktadır.

 

Trafik işaret levhaları önemi gereği ehliyet almak amacı ile sürücü kursuna başvuran kişilere öğretilen ve ehliyet sınavında sorulan bilgilerdir. Özellikle, trafik işaret levhalarının anlamını bilmeden yola çıkmamak adına özen gösterilen bir konu olmalıdır. Peki, trafik işaret levhaları ve anlamları nelerdir?

 

Trafik Levhaları Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

 

Trafik işareti levhaları, trafikte araçların ve yayaların güvenle yol alması için düzeni sağlamak amacı ile görev almaktadır. Trafik ışıkları, dur gibi evrensel olarak düzenlenen trafik levhaları her ülkede ya da bölgede aynı işaretleri taşımaktadır. Ancak diğer yandan bazı bölgelerde ya da şehirlerde toprak yapısı, doğal hayat, hayvanlar ve iklim yapısı ile ilgili özel trafik işaret levhaları da bulunmaktadır.

 

Trafik işaret levhaları küçük bir tabela üzerinde bulunan bazı sembolik işaretler ile yol kenarlarında ya da yol üzerinde bulunan platformlarda sürücülerin görebileceği şekilde yerleştirilmiştir. Böylelikle, sürücüler ve yayalar, kuralları bilerek bu kurallara göre hareket etmektedir. Bu noktada, trafik işaretlerinin öğrenilmesi büyük önem taşımaktadır.      

 

Trafik Tanzim İşaretleri Nedir?

 

Trafik tanzim işaretleri, sürücülerin araçlarını daha bilinçli ve doğru bir şekilde hareket etmesi için yol kenarlarında kullanılan levhaları ifade etmektedir. Bu levhalarda bulunan işaretlerin ne anlama geldiğini bilmek ve bu işaretlere göre hareket etmek her sürücünün görevidir.

 

Trafik tanzim işaretlere uyulmaması halinde ise sürücülere trafik polisleri tarafından cezai yaptırım uygulanabilmektedir. Trafikte hayati öneme sahip olması açısından bulunduğu yollarda bazı öncelikler bulunmaktadır. Dolayısıyla, trafik işaret levhaları ve anlamları sürücüler tarafından iyi bilinmesi ve levhalara uyulması trafik düzenini sağlamak açısından önemlidir.     

 

Trafik Bilgi İşaretleri Nelerdir?

 

Trafik bilgi işaretleri, trafiğin daha düzenli bir halde devam etmesini sağlarken, sürücülerin yol ve şehir hakkında bilgi sahibi olmasına da yardım eder. Yollarda bulunan bilgi işaretleri, B harfi işareti ile kodlanır ve araçlara gidilen yolun nereye çıktığı, tek yön olup olmadığı, yaya işareti ve şehir tabelası gibi önemli bilgiler verir. Bu nedenle, trafikte seyir halinde olan kişiler trafik bilgi işaretlerine dikkat ederek yol almakta ve gideceği yola girmektedir.

 

Kaynak: https://www.arabahayalim.com/trafik-isaret-levhalari-ve-anlamlari/

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image