Arama

TOMA'lı, gazlı müdahalenin ardından kayyum heyeti Zaman gazetesinde

8 yıl önce


TOMA'lı, gazlı müdahalenin ardından kayyum heyeti Zaman gazetesinde
ad image
ad image
SEGBİS(Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi), 21.yy gerektirdiği teknolojik imkanları kullanarak vatandaşların daha hızlı ve daha etkin bir şekilde hukuk sisteminden faydalanmalarını sağlamakta.

SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) 21 Eylül 2011 günü Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile birlikte kullanıma başlamıştır. 

  Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte amaç 'Bu Yönetmeliğin amacı, soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması, saklanması ile bunun için gerekli teknik altyapının kurulmasına ilişkin esas ve usulleri düzenlemektir.' şeklinde düzenlenmiştir. SEGBİS Nedir?  Ses ve görüntü bilişim sistemi SEGBİS  ile yargı çevresi dışında bulunan ya da mahkeme de hazır bulunamayan kişilerin video konferans ile dinlenmesi ve ifadelerinin kayıt altına alınması sağlanmaktadır.SEGBİS ile hem ifade alma ve sorgu işlemleri hem de duruşmalar video ile kayıt altına alınabilmektedir. SEGBİS'in  hayata geçmesiyle, ülkemizin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen "makul sürede hâkim önüne çıkarılma", 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında belirtilen "kendisine yöneltilen suçlamalar konusunda karar verecek olan mahkeme önünde makul sürede yargılanma" ilkeleri doğrultusunda insan hakları ihlallerinin önleneceği; dolayısıyla, Ülkemizin maddî ve manevî tazminata mahkûm edilmesinin bu suretle önüne geçileceği düşünülmektedir. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (Segbis) ihalesi 09.08.2012 tarihinde yapılmış ve  ihaleyi kazanan firma kurulumlarını bitirmiştir.
Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image