Arama

Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret: Beraber Oyun Oynamak Ebeveyn-Çocuk İlişkisini Güçlendiriyor

2 yıl önce


Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret: Beraber Oyun Oynamak Ebeveyn-Çocuk İlişkisini Güçlendiriyor
ad image
ad image

8 yılı aşkın süredir pek çok eğitim kurumunda yüzlerce çocuğun hayatına dokunan Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret çocukların oyun alışkanlıkları üzerine önemli açıklamalar yaptı. Hem psikoloji hem de psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında çift diploma sahibi olan Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret açıklamasına şu sözlerle başladı: “Çocuklar oyunlarında bazı şeyleri tekrar ederler çünkü oyunu yeni bir şey bulmak için kullanırlar. Oyun, çocukların öğrenmesinin ana yollarından biridir. Sadece şakalaşıyor ve eğleniyor gibi görünseler bile, büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olan ciddi işler yapıyorlar. Sosyal beceriler, ince ve kaba motor beceriler ve yaratıcı problem çözme, oyun yoluyla öğrenilir. Birlikte oynamak ebeveyn-çocuk bağınızı güçlendirir. Çocukların onları koşulsuz sevdiğinizi bilmeleri konusunda kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Sevildiğini hissetmek çocuğun duygusal direncini artırır. Kaygılı dönemlerinde kaygıyla başa çıkmalarını kolaylaştırabilir. Çocuğunuzun oyununu tanımlamak, onların öz farkındalıklarını artırır ve eylemleri konusunda daha dikkatli olmalarına yardımcı olur. Farkındalığın, çocuklara bunalmadan güçlü duyguları yönetmelerinde yardımcı olmak için önemli bir beceri olduğunu biliyoruz. Oyun sırasında daha dikkatli olmak, aktif veya dikkati dağılan çocukların bir aktiviteye odaklanmasına da yardımcı olur. Çocuğunuz oyun oynarken anlatıyorsanız, çocuğunuzun bir aktiviteye daha uzun süre bağlı kaldığını fark edebilirsiniz.”

 

Özellikle anne ve babalarıyla oyun oynayan çocukların gelişiminde önemli farklılıkların gözlemlendiğini ifade eden Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret çocuğumuzla oynarken becerilerini beslediğimizi, ancak aynı zamanda çocuğumuzla aramızdaki bağı da beslediğimizi ifade etti. Oyunların, anne ve baba ile çocuğun daha güçlü bağ kurmasına yardımcı olduğunu da vurguladı. Ayrıca birlikte oyun oynamanın çocuklara kendisi ve ebeveynlerinin onu nasıl gördüğü hakkında önemli ipuçları verdiğini belirtti. Anne veya babasıyla oyun oynayan çocuğun ailesi için önemli olduğunu, kendisinin dinlenip ona kulak verildiğini ve en önemlisi sevildiğini hissettiğini söyledi. Bu nedenle çocuklarımızla oyun oynamanın anne-baba-çocuk ilişkisinin güçlü temellere oturması için gerekli olduğunu ifade etti.

 

Başta bilişsel davranışçı terapi, çocuk odaklı oyun terapisi, masal terapisi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmak üzere pek çok alanda yetkinliğe ve uygulayıcı belgelerine sahip olan Psikolojik Danışman Ezgi Yurdabak Şöhret çocukların ileriki yaşlarında ortaya çıkacak kişiliklerinin temellerinin oyun çağlarında atıldığını da vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image