Arama

Performans Değerlendirme Nedir?

3 yıl önce


Performans Değerlendirme Nedir?
ad image
ad image

 

Hedef belirleme: Kurum hedeflerinizi doğru şekilde belirlemeniz gerekir. Çalışanlar, bireysel hedeflerin neden önemli olduğu ve kurumsal hedeflerde ne derece başarılı oldukları konusunda bir geri dönüte sahip olmalıdırlar. Çalışanlar, işlerinin ne kadar önemli olduğunu bildiklerinde görevlerine daha fazla önem verecekler ve işlerine karşı daha ilgili olacaklar.

 

İletişim ve iş birliği: Çalışanlar, yöneticilerinden geri bildirim almak isterler. Bunun da ötesinde, meslektaşları ve yöneticileriyle sağlıklı ilişkiler kurabilmek için gerçek zamanlı iletişim kurmayı amaçlarlar. Çalışanlar ile iletişim kurarken, açık sözlü ve gelişimlerine yardımcı olacak şekilde geri dönüşler yapmanız oldukça önemlidir.

 

Çalışanları tanıma: Etkili bir performans yönetim sistemi, çalışanların tanınmasına ve ödüllendirilmesine öncelik vermelidir. Çalışanlar, yaptıkları iş ve gösterdikleri çaba için takdir edilmeli ve ödüllendirilmelidir.

 

Doğru ve Güvenilir Veriler

Etkili bir performans değerlendirme sistemi; yönetimin stratejik kararlar almasına yardımcı olmak için tutarlı, güvenilir ve geçerli veriler sunmalıdır. Verileri, performans değerlendirme ve yedekleme planlaması amacına hizmet eden kriterlere göre düzenlemek oldukça önemlidir. Doğru veriler ile çalışanlarınızın güvenini kazanan adil ve şeffaf bir performans değerlendirme sistemi oluşturabilirsiniz. Böylece hem çalışanlarınızın işe olan güvenini artırabilir hem de güvenilir verilerle başarı basamaklarında hızla ilerleyebilirsiniz.

 

İyi Tanımlanmış Performans Kriterleri

Çalışanlarınız, onlara açıkça belirtilmediği takdirde performans beklentilerinizi veya şirket hedeflerinizi karşılayamazlar. Bu durum, şirketinize uygun performans kriterlerini oluşturmanızda oldukça önemli bir faktördür. İK yöneticileri, çalışanlara amaçlarını veya şirket hedeflerini ana hatlarıyla belirtirken olmaları gereken şekilde net olamayabilirler. Böyle durumlarda çalışanlar, kafaları karıştığı ve bir konu hakkında net bilgi sahibi olmadıkları için kendi alanlarında öne çıkmazlar. Bu yüzden bir İK yöneticisi olarak mümkün olduğunca açık bir şekilde amaçlarınızı ve iş kültürünüzü çalışanlarınıza anlatmanız oldukça kritik bir öneme sahiptir. Ek olarak, etkili performans değerlendirme sistemi, iyi tanımlanmış performans kriterleri ve standartlarının yanı sıra standart ve en üst düzey değerlendirme formlarına, kurallarına ve değerlendirme prosedürlerine sahiptir.

 

Daha Az Zaman Tüketimi

Pusula360 etkili performans değerlendirme sistemleri, ekonomik ve maksimum verim sağlamak için daha az zaman harcayabileceğiniz ve daha etkili sonuçlar elde edebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. İnsan kaynakları çalışanlarının tüm değerli zamanlarını sadece yönetimsel görevlerle harcamasına gerek yoktur. İyi bir performans değerlendirme sistemi ile diğer önemli işlere odaklanmak için zaman kazanabilirler.

 

Değerlendirme Sonrası Görüşme

Performans değerlendirme sistemine tabi tutulan çalışanlara, iş performansları hakkında düzenli geri bildirimlerde bulunmak, başarının en önemli etkenlerindendir. Düzenli geri bildirimler, çalışanların beklentileri karşılamadaki ilerlemesini görebilmesine ve onların bu sonuçlara göre bir iş performansı sergilemesine yardımcı olur.

Geri bildirim alışverişinde bulunmak için çalışanlar ve İK yöneticileri arasında bir değerlendirme sonrası görüşme düzenlenmelidir. Bu şekilde, çalışanların karşılaştığı sorunlar ve zorluklar tespit edilebilir ve kendilerine uygun eğitim ve gelişim programı desteği verilebilir. Çalışanlar ile yönetim arasında karşılıklı güven inşa etmek için çalışanların geri bildirimlerine göre aksiyon alınmalıdır.

Performans değerlendirme süreci, etkili performans değerlendirme kriterlerini kapsamadığı takdirde, çatışmalar yaratarak kuruma ve çalışanlara zarar verebilecek bir süreçtir. Bu nedenle, etkili performans değerlendirme kriterlerini temel alan ve çalışanların gelişimini amaçlayan bir değerlendirme sistemi oluşturmak oldukça önemlidir.

Kullanımı pratik ve güvenilir sonuçlar elde etmenize yardımcı olacak Pusula360 performans değerlendirme sistemi ile sizde çalışanlarınız ve kurumunuz için en etkili sonuçları elde edebilirsiniz. Sunduğumuz performans değerlendirme hizmeti hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bizlere iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar

ad image
ad image