Arama

Pembe Köşk'ün üst katı ziyarete açılıyor

1 yıl önce


Pembe Köşk'ün üst katı ziyarete açılıyor
ad image
ad image

Modern Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı ve kurucularından İsmet İnönü'nün yaşadığı konağın üst katı, önümüzdeki yıl müze olarak ziyarete açılacak.

 

Başkent Ankara'nın Çankaya semtinde Pembe Köşk olarak adlandırılan konağın alt katı gezilebilirken, yatak odası ve çalışma odasının bulunduğu üst katı sadece aile bireyleri görebiliyordu.

 

İnönü'nün kızı 92 yaşındaki Özden Toker, üç yıl öncesine kadar 89 yıl üst katta yaşadı.

 

Toker, üst katın da ziyaretçilere açılabilmesi için oradan taşındı. Müze için hazırlıkları devam eden konağın üst katı da gelecek yıl ziyarete açılacak.

 

Üst katın açılışından önce ilk kez bir grup özel misafire özel tur düzenleyen Özden , modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk ve babası İnönü ile ilgili anılarını da paylaştı.

 

“Atatürk bir gün buraya gelirken bir çocuğun elinden tutuyordu. 'Sana bir arkadaş getirdim' dedi Ülkü'yü [Adatepe] tanıtarak. Benden iki yaş küçüktü. Odaya gittik ve evcilik oynadık”

 

Özden expressed her first encounter with Atatürk’s adopted daughter Ülkü Adatepe.

 

Müzenin kapalı olduğu dönemlerde hala büyük bir yemek masasının aile tarafından yemek için kullanıldığını belirten Toker, bu masada özel diyaloglara ve tarihi kararlara tanık olduğunu kaydetti.

 

Toker, İnönü'nün oğlu Erdal İnönü'nün yaşadığı küçük odanın zeminindeki Türkiye haritası figürünün bulunduğu halının da odanın duvarında sergileneceğini kaydetti.

 

Köşkün renginin nedenini açıklayan Toker, Ankara'nın başkent olarak kentleşmeye ilk başladığında oldukça kuru bir iklime sahip olduğu için Atatürk'ün şehirde bir canlılık yaratmak istediğini belirtti.

 

Buna göre Atatürk, İnönü çiftinin yaşadığı evin ve konağın pembeye boyanmasını istedi.

admin
admin

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image