Arama

Oktay, başkanlık sistemine yönelik eleştirileri reddediyor

2 yıl önce

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yürütme- cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sorunların yaklaşık yüzde 95'inin uygulanmasından kaynaklandığını belirterek, devlet aygıtı içindekilerin eski yönetim modelinin alışkanlıklarından henüz tam olarak kurtulamadığını vurguladı.

Oktay, başkanlık sistemine yönelik eleştirileri reddediyor
ad image
ad image

 

“Yürütme-başkanlık sistemi acımasızca eleştiriliyor. Oktay, 9 Mart'ta küçük bir gazeteciye verdiği demeçte, bir değişiklik olduğunda insanlar hemen sonuç almayı bekliyor.

2018 yılının ortalarında yürürlüğe girdiği günden bu yana yürütme-başkanlık sisteminin işlevlerinden sorumlu olan Oktay, yapılan bir araştırmanın, sistemin işlevleriyle ilgili sorunların yüzde 95'inin uygulamasından kaynaklandığını gösterdiğini hatırlattı.

“Sorunlar eski sistemin alışkanlıklarından ve yeni sistemin uygulanmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, bir daire başkanının veya [bürokrasi içinde] bir yöneticinin vatandaşlardan bir talebi yerine getirmek için külliyeden izin alması gerektiğini söylediği 'külliye' [başkanlık kompleksi] metaforu var. Bir inisiyatif almak istemediklerinde veya bir talebi onaylamak istemediklerinde bunu yapıyorlar ”dedi.

Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen yeni bir anayasa ihtiyacına da işaret etti.

Omurgasının 1980'lerin başında askeri cunta tarafından yazılmış olmasına atıfta bulunarak, "Bu anayasanın sorunu ruhudur" dedi.

“Bu anayasanın 177 maddesinin sadece 58'i değişmedi. Ruhunu rahatsız ediyor. Yeni anayasada bireylere, topluma ve demokratik yapıya öncelik verilmelidir ”dedi.

Muhalefetle bir anlaşma olursa çok iyi olur. Olmazsa 2023'te taslağımızla halkımızın yanına gideceğiz ”dedi. Türkiye 2023'te hem cumhurbaşkanlığı hem de meclis seçimlerine gidecek.

ABD ile ilgili üç sorun

Dış politika konularında Oktay, yeni Biden yönetimi altında ABD ile bağların altını çizdi. Washington ile bağlantılı üç temel sorunu belirledi.

ABD'nin Suriye'nin doğusundaki radikal cihatçılara karşı mücadelede YPG ile devam eden ortaklığına atıfta bulunarak, "Terör örgütü ile işbirliği yaptığı gerçeğinden rahatsızız" dedi.

Oktay'ın aktardığı ikinci konu, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerginlik. “ABD Doğu Akdeniz'de tarafsız olmalı. Türkiye'yi kendi kıyı şeridine hapsetmek isteyen ülkelere izin vermemelidir. Birlikte çalışma fırsatları var ”dedi.

Üçüncü sorunun, Türkiye'nin S-400 konuşlandırmasıyla ilgili devam eden sorun olduğunu söyledi. Oktay, ABD'nin Türkiye'yi bu sistemlerin konuşlandırılması ve kullanılması konusunda tehdit etmeye devam etmemesi gerektiğini yineledi.

ABD, Amerika'nın Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Aralık 2020'de Türkiye'ye yaptırım uyguladı. Ayrıca, Türkiye'nin Rus hava savunma sistemini konuşlandırmasına tepki olarak Türkiye'nin F-35 ortak savaş uçağı projesine katılımını sona erdirdi.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image