Arama

Lütfi Elvan yeni maliye bakanı olarak atandı

2 yıl önce

10 Kasım'ın başlarında Resmi Gazete'de yayınlanan bir cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre Lütfi Elvan, Türkiye'nin yeni hazine ve maliye bakanı olarak atandı.

Lütfi Elvan yeni maliye bakanı olarak atandı
ad image
ad image

 

Hareket, Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın 8 Kasım sonunda istifa etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmen kabul etmesinden sonra geldi. 9 Kasım'da istifa

etmesi “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirine göre Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başladım. Bu göreve atanarak beni onurlandıran başkanımıza şükranlarımı sunuyorum ”dedi Elvan 10 Kasım'da Twitter'da.

Ayrıca Albayrak'a millete yaptığı hizmetten dolayı teşekkür etti.

Elvan, Türkiye ekonomi yönetiminin mikro reformlarla piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanıp makroekonomik istikrarı artıracağını da belirtti. 

Parlamentoda yemin ettikten sonra yaptığı ilk açıklamada "Türkiye, enflasyonla mücadeleyi kararlı bir şekilde destekleyecek ve mali disiplini koruyarak kamu maliyesinin kalitesini yükseltecektir." Dedi.

Elvan, Türkiye'nin makroekonomik istikrarını korurken büyüme ve istihdama yeni ivme kazandıracağını vurguladı.

Ülkenin, mevzuatta öngörülebilirliği artırmak ve hem yerli hem de yabancı girişimciler için yatırım ortamını iyileştirmek için ilgili tüm taraflarla işbirliği içinde gerekli adımları atacağını kaydetti.

Elvan, üretim süreçlerinin ithalata bağımlılığı azaltılmış, ihracata yönelik yenilikçi bir yapıya dönüştürülerek yerli üretim kapasitesinin artırılacağını söyledi.

58 yaşındaki Elvan, 2013-2015 yılları arasında ulaştırma, denizcilik ve altyapı bakanı, 2016-2018 yılları arasında kalkınma bakanı

olarak görev yaptı. Parlamentonun Planlama ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyor.

Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi'nden maden mühendisliği alanında lisans, Birleşik Krallık'taki Leeds Üniversitesi'nden maden operasyonları ve araştırma alanında yüksek lisans ve ABD'deki Delaware Üniversitesi'nden ekonomi alanında ikinci yüksek lisans derecesine sahiptir

. OECD ve AB gibi uluslararası kuruluşlar.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 9 Kasım'da yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere Berat Albayrak, Pazar akşamı sosyal medya hesaplarından biri aracılığıyla sağlık durumu nedeniyle görevden muaf tutulmasını talep eden bir açıklama yaptı

" dedi. Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirmede, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın görevden muafiyet talebi onaylandı ”dedi.

Bölgesel ve siyasi krizlerin yanı sıra salgın nedeniyle gelişmiş ülkelerin bile ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı bir dönemde Türkiye, Albayrak'ın çabalarıyla bu kritik dönemde mümkün olan en az hasarla yoluna devam etti.

Açıklamada, "Bakanımızın başarıları Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından takdir edildi" denildi.

Elvan'ın yeni maliye bakanı olarak atanması, eski Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın hafta sonu Merkez Bankası başkanı olarak Murat Uysal'ı değiştirmesinden kısa bir süre sonra geldi.

Ağbal göreve atanmadan önce Strateji ve Bütçe Başkanlığı başkanlığı yaptı.

Ağbal, 2015-2018 yılları arasında Maliye Bakanlığı'na başkanlık etti ve görevini Albayrak'a bıraktı.

Yeni Merkez Bankası Başkanı

Ağbal, 9 Kasım'da yaptığı açıklamada, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda tüm politika araçlarının kararlı bir şekilde kullanıldığına dikkat çekti.

Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu hatırlatan Ağbal, “19 Kasım'da yapılacak Para Politikası Kurulu Toplantısı'na kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilecek, gelişmeler yakından izlenecek, Mevcut veriler ve nihai değerlendirmeler ile gerekli politika kararları alınacaktır. "

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image