Arama

İsviçre, ülkenin Paris karbon emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olacak yasayı reddetti

2 yıl önce

İsviçreli seçmenler, 13 Haziran'da, ülkenin Paris İklim Değişikliği Anlaşması kapsamında karbon emisyonlarını azaltma hedefine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlayan yeni bir yasa da dahil olmak üzere üçlü çevre önerisini reddetti.

İsviçre, ülkenin Paris karbon emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olacak yasayı reddetti
ad image
ad image

 

Yeni bir CO2 yasası az farkla reddedildi ve seçmenlerin %51,6'sı ülkenin doğrudan demokrasi sistemi altında ülke çapında yapılan referandumda buna karşı çıktı.

Sonuç, araba yakıtı ek ücretini artırmak ve uçak biletlerine vergi koymak gibi önlemleri içeren yeni yasayı destekleyen İsviçre hükümeti için bir yenilgi oldu. [nL5N2NS4XD.

Çevre Bakanı Simonetta Sommaruga, reddin, İsviçre'nin karbon emisyonlarını 1990 seviyelerinin yarısına düşürme ve 2050 yılına kadar emisyonlarda net nötr olma şeklindeki 2030 hedefine ulaşmasının artık "çok zor" olacağı anlamına geldiğini söyledi.

Sommaruga düzenlediği basın toplantısında, "Bugünün hayırı iklim korumasına hayır değil, oy verdiğimiz yasaya hayır" dedi.

"Son birkaç haftadaki tartışmalar, birçok insanın iklim korumasını güçlendirmek istediğini ancak bu yasayla değil" dedi.

Hükümet şimdi yakıt ithalatçılarının iklim koruma projelerine yatırım yapmaları için bir görev gibi tartışmasız önlemleri genişletmeye çalışacak ve nüfusla iklim politikaları konusunda yeni bir fikir birliği oluşturmaya çalışacak, diye ekledi.

Ayrıca, İsviçre'yi dünyada yapay pestisitleri doğrudan yasaklayan ikinci ülke yapacak bir teklif ve sübvansiyonları artık kimyasalları kullanmayan çiftçilere yönlendirerek kullanımlarını azaltmaya yönelik başka bir teklif de reddedildi.

Destekleyenler, pestisitlerin sağlık riskleriyle bağlantılı olduğunu savunurken, muhalifler, pestisitlerin yasaklanmasının daha pahalı yiyeceklere, İsviçre gıda işleme endüstrisi için iş kayıplarına ve ithalata daha fazla bağımlılığa yol açacağını iddia etmişti.

Yapay böcek ilacı girişiminin yazarlarından biri olan Antoinette Gilson, sonuçların İsviçrelilerin çevre konusunda kaygısız oldukları anlamına gelmediğini, ancak şu anda acil sorunlar hakkında daha fazla endişe duyduklarını söyledi.

"İnsanlar gelecekteki sorunları düşünmekte çok zorlanıyor ve bu sorunların aciliyetini görmüyorlar" dedi. "COVID-19 salgını sırasında zor zamanlar geçirdiklerinde, acil endişeleri daha fazla düşünüyorlar."

Zirai ilaç üreticileri Syngenta ve Bayer, sonucu memnuniyetle karşıladı.

Bayer, "Bu, verimli, kaynakları verimli kullanan bir tarım için açık bir oylamadır" dedi.

COVID-19 salgını sırasında işletmelere mali destek sağlayan geçici bir yasayı desteklemek için ayrı referandumlar ve polise terörle mücadele için ek yetkiler veren bir yasa, sırasıyla seçmenlerin %60'ı ve %57'si tarafından onaylandı.

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image