Arama

İstanbul hava analizi, gürsel tekin

8 yıl önce


İstanbul hava analizi, gürsel tekin
ad image
ad image

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İstanbul'da yapılan son hava değerlendirme analizlerine göre havadaki toz partikül ve azot oksit değerlerinin özellikle gece saatlerinde tehlike sınırını aştığını savundu.

Tekin, yazılı açıklamasında, 2015'in son haftasında yapılan hava kalite indeksine göre, İstanbul'un havasının "zehir saçtığını" ileri sürdü.

"VERİLEN DEĞERLER ULUSLARARASI STANDARTLARIN ÜZERİNDE"

Hava kalitesinin iyileştirilmesinden sorumlu kurumların, özellikle kış aylarında yüksek basınç şartlarının oluştuğu sıklığı, havanın bulutluluk durumunu ve rüzgar hızının ne aralıkta değiştiğini tespit ettirmeleri gerektiğini belirten Tekin, "Meteorolojik şartlar ile topografik özelliklerin bacadan veya egzozdan atılan kirleticilerin dağılımı için uygun olmadığı bölgelerde mutlaka kaliteli yakıt ve yakma sistemleri kullanılmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

22-30 Aralık 2015 tarihlerindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi Değerleri İzleme Sistemi verilerini incelediğini, Kadıköy ilçesinde 25 Aralık 2015 gece saat 00.00'dan itibaren özellikle havadaki toz partikül değerinin 858 olduğunu vurgulayan Tekin, bunun hem ulusal hem de uluslararası standartların üzerinde olduğunu bildirdi.

İnsan hayatının her şeyden önemli olduğunu ifade eden Tekin, şunları kaydetti:

"İstanbul'da yapılan son hava değerlendirme analizlerine göre havadaki toz partikül ve azot oksit değerleri özellikle gece saatlerinde tehlike sınırını aştı. İstanbullu zehirleniyor. Kentte sağlık alarmı verilmeli, radyo, TV, sosyal medya gibi duyuru kanalları aracılığı ile uyarılar yapılarak, çocukların, hamile, kronik hasta ve yaşlıların dışarıya çıkmamaları ya da maske kullanmaları sağlanmalıdır. Bize göre sorun, kalitesiz kömür kullanımı, yoğun araç trafiğinin yarattığı kirlilik ve İstanbul'daki kentsel dönüşümden kaynaklı yoğun yıkımlar ve büyük konut projelerinde yerleşim içlerine gelişi güzel kurulan beton santrallerinin artmasından kaynaklanmaktadır. İstanbul zehir kusuyor ve hükümet hiç bir önlem almadığı gibi İstanbul halkına önlem almaları konusunda da bir girişimde bulunmuyor. İstanbul Valisi ve Çevre ve Şehircilik Bakanını göreve davet ediyorum. Tehlikenin boyutu kaygı vericidir. İstanbul halkının zehirlenmesine göz yumulmamalı ve acil önlem alınmalıdır."

 

Kaynak: AA

 

 

 

Etiketler :
Super Admin
Super Admin

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
ad image
Yorumlar

ad image
ad image